Veliče Šumulikoski: Makedonský patriot Slovácka

22.4.2014
První vlaštovkou rubriky Legendy a talenti bude stále ještě aktivní fotbalista Veliče Šumulikoski, který se loni po dlouhých letech vrátil na své oblíbené Slovácko. V lednu podepsal makedonský reprezentant s místním klubem půlroční smlouvu. Třiatřicetiletý Makedonec našel v našem regionu druhý domov a má zde manželku se synem. Přečtěte si příběh pamětníka zlatého věku 1. FC Synot.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut cursus facilisis nibh eu imperdiet. Suspendisse ultricies ultricies orci. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Etiam ac mauris luctus odio pretium bibendum. Phasellus consequat nunc congue dui ultrices sodales. Vestibulum tincidunt, neque in tristique varius, nisi libero convallis risus, a viverra erat leo in ante. Fusce condimentum, est non rhoncus interdum, elit augue fermentum magna, eu aliquam est purus vitae eros.

„Nejraději vzpomínám na angažmá v Anglii. Tam je to po všech stránkách úplně o něčem jiném než všude jinde. Hrál jsem za Ipswich, které mělo tehdy velké ambice v podobě postupu, které se však nepodařilo naplnit. Dokonce jsem tehdy měl nabídku z Fulhamu, ale majitel mě nechtěl pustit. To mě dodnes trochu mrzí, protože se má kariéra mohla vyvíjet ještě malinko jinak.“


V sezóně 1999/2000 postoupil do Gambrinus ligy 1. FC Synot. A hned v sezóně další se nováček soutěže skvěle uvedl. Pod vedením kouče Komňackého skvěle vstoupil do podzimní části a prvních sedm kol neokusil hořkost porážky. Zimu tak moravský klub přečkal na úžasném pátém místě. Jarní část se však klubu nevyvedla a skončil tak celkově jedenáctý.

V sezóně 2001/2002 Synot své příznivce příliš netěšil a nakonec horkotěžko uhájil ligovou příslušnost. Klub měl však vyšší cíle, a tak se rozhlížel po posilách. Do oka tehdejšímu vedení padl nadějný jednadvacetiletý reprezentant Veliče Šumulikoski. Jaro už odehrál v barvách Synotu a byl také u úspěchu budoucího Slovácka na mezinárodní scéně. V druhém kole Intertoto Cupu postoupil Synot i zásluhou Šumulikoskiho přes favorizovaný Helsinborg.

Šumulikoski přispěl také k nejúspěšnější sezóně klubu z jihu Moravy – 2003/2004, kterou Synot skončil na úžasném pátém místě. To už však talentovaný Makedonec nezažil. V zimě byl klubem prodán do ruského Petrohradu poté, co selhala jednání s Rubinem Kazaň. Šumulikoski zde měl už podepsanou smlouvu, ale nakonec vedení Rubinu odstoupilo. Za dvě sezóny na Moravě nastřílel sedm branek. V Uherském Hradišti se také seznámil svou  životní partnerkou.zdroj obrázku: fanda.nova.cz

Při dlouhém toulání Evropou zaznamenal Veliče několik úspěchů. Například v anglickém poháru rozhodl gólem do sítě Blackpoolu o postupu Ipswiche. Jednu branku zaznamenal v dresu makedonské reprezentace. Stalo se tak v roce 2006 v kvalifikačním utkání proti Arménii.

Když po návratu do srdce Slovácka mluvil o profesionální kariéře, s úsměvem vzpomínal na působení v Albionu. „Nejraději vzpomínám na angažmá v Anglii. Tam je to po všech stránkách úplně o něčem jiném než všude jinde. Hrál jsem za Ipswich, které mělo tehdy velké ambice v podobě postupu, které se však nepodařilo naplnit. Dokonce jsem tehdy měl nabídku z Fulhamu, ale majitel mě nechtěl pustit. To mě dodnes trochu mrzí, protože se má kariéra mohla vyvíjet ještě malinko jinak.“

Když se podsaditý záložník objevil v roce 2013 opět v dresu Slovácka, hned z toho byly dvě výhry. „Hrát v Česku je těžké, málokdo to zvládne a nemusí to být zrovna špatný hráč. Hraje se fyzicky náročný a důrazný fotbal, málo techniky, ale hodně tvrdých soubojů. Česká liga není vůbec lehká a určitě má svoji kvalitu,“ popsal svoje pocity zcestovalý fotbalista.

O tom, že sympatický Makedonec je na Slovácku jako doma svědčí jeho nadšení z návratu do České republiky. „Mám tu přítelkyni a narodil se nám syn. Hradiště je můj druhý domov. Jestli půjdu hrát někam jinam, tak v Hradišti budu pořád doma. Uvažuji o tom, že bych si zřídil české státní občanství,“ prohlásil na jaře. „Pokaždé, když jsem měl volno, vracel jsem se na Moravu. Byl jsem tady dokonce častěji než v Makedonii!“

V probíhající sezóně ostřílený matador pravidelně nastupuje v základní sestavě kouče Svatopluka Habance a tvoří hru. Proto neváhejte a navštivte některý z domácích zápasů Slovácka. Veliče Šumulikoski je totiž jeden z hrstky pamětníků zlaté éry Synotu, který stále ještě neukončil aktivní hráčskou kariéru. 


Připravil: Marek Janoš

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Veliče Šumulikoski: Makedonský patriot Slovácka

Reklama