Skončí tištěná kniha na smetišti dějin? A k čemu pak bude knihovna?

17.4.2014
Tato nebo podobná otázka mi byla za poslední rok položena zástupci nejrůznějších médií, přáteli, známými i neznámými lidmi tolikrát, že jsem se rozhodl využít příležitosti a pokusím se na ni objektivně odpovědět. Existují samozřejmě dvě varianty budoucího vývoje podoby knihy a tím i dvě možné odpovědi.

    Připusťme možnost, že e-kniha zcela nahradí knihu tištěnou, s čímž patrně kalkuluje i britský spisovatel Pears, který prohlásil: „Není důvod si myslet, že tištěná kniha je definitivní literárním formátem. Nechci být přehnaně opatrný, když tu máme šanci od základu změnit pojetí knihy. V nejhorším případě to prostě nevyjde.“ A že se pojetí opravdu mění, dokazuje i letošní novinka, kterou v interaktivním podání doprovází kreslená pozadí, animované sekvence, vlastní soundtrack nebo fiktivní noviny. Čtenář tu neobrací stránky, naopak se jako ve videohře řídí namalovanými lokacemi. Je otázkou času, kdy číst nebudeme muset vůbec, protože si navolíme poslech, vybereme si hlas herce, kterého si chceme poslechnout nebo si libovolně změníme děj, pokud se nám zrovna nebude líbit. Bude to však ještě nám po staletí známý trojúhelník čtenář – kniha – četba? A k čemu pak bude knihovna? Ráno ji přijde jeden zaměstnanec odemknout a zapnout automatizované systémy, které budou natolik inteligentní, že obstarají vše ostatní. Zaměstnanec ještě rozsvítí světlo u dvou prosklených regálů, v nichž bude uloženo několik desítek fyzicky značně opotřebených tištěných knih, určených pro posledních pár zoufalců, kteří čtou postaru. Večer knihovník vše vypne, zamkne malou místnost (budovy už nebude zapotřebí) a půjde domů.

  Vzhledem k tomu, že s knihami v různé podobě pracuji profesionálně více než dvacet let, dovolím si předložit jinou, dle mého názoru daleko pravděpodobnější variantu. Roční obrat knižního trhu v roce 2012 byl 6,5 miliardy korun utržený za 21 milionů prodaných výtisků (a pak prý lidé nečtou?!), z toho prodej e-knih v roce 2012 představoval 0,35 celkového českého knižního trhu. I dosud neustále rostoucí trh s e-knihami v USA zaznamenal v loňském roce stagnaci a hovoří se o jeho nasycenosti. Hlavní důvody? Pro některé situace (například cestování) jsou e-knihy skvělé, ale jindy je vhodnější papírové vydání; trh technologických nadšenců se vyčerpal; e knihy jsou sice v mnohém šikovnější, přesto první vizionářské popisy přeháněly; e-knihy nejsou tak levné, jak se čekalo. V České republice podle loňského výzkumu využívá 1% dospělé čtenářské populace čtečku a další 2 % tablet. Zatím to tedy nevypadá, že by tištěná kniha měla skončit na smetišti dějin, ale za tahouna technologické spotřebitelské revoluce je zpravidla považována mladá generace a jak to vypadá s ní?         Téměř 14 tisíc dětí, které se zúčastnily celostátní soutěže Kamarádka knihovna, měly uvést důvod, proč navštěvují knihovnu a zde je 12 nejčastějších důvodů:

6% dětí si chce v knihovně hrát, 7% dětí se chce naučit číst v knihovně, 7% dětí využívá v knihovně CD, 11% dětí chce klid a odpočinek v knihovně, 13% dětí si tu chce udělat úkoly do školy, 15% dětí hledá v knihovně přátele, 17% dětí chce akce a soutěže v knihovně, 20% dětí miluje své knihovnice, 24% dětí chce získat vědomosti v knihovně, 47% dětí se chce v knihovně bavit, 49% dětí chce u nás využívat PC a internet a 87% dětí zajímají knihy a časopisy v knihovně. Velmi překvapující byl závěr výzkumu ve Velké Británii, kde byli osloveni respondenti ve věku 16 až 24 let a celých 62 % dotázaných preferuje tištěnou knihu před e-bookem. K hlavním důvodům patřil velmi prostý fakt: mohou knihu uchopit jako fyzický předmět, oceňují kvalitní vazbu i grafickou úpravu a kniha s hezkým obalem je prostě sexy.

           Proto se domnívám, že není důvod ke skepsi a panice, neboť v blízké budoucnosti budou vedle sebe žít své knižní životy e-knihy i knihy tištěné, a bude jenom na svobodném rozhodnutí každého z nás, které médium si vybereme raději. A Knihovna BBB? Ta by se měla postupně proměnit v místo, kde mimo půjčování knih návštěvníci očekávají také zážitek či setkávání, sociální kontakty, nekomerční vlivy, volnost pohybu, integraci učení, odpočinku a zábavy, ale i apolitičnost. Jak to jednoduše před časem napsal jeden malý čtenář Knihovny BBB: Hradišťskou knihovnu bych za žádnou holku nevyměnil!


Radovan Jančář, ředitel Knihovny BBB

www.knihovnabbb.czLíbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Skončí tištěná kniha na smetišti dějin? A k čemu pak bude knihovna?

Reklama