Radek Frýsa: profil fotografa

6.2.2014
Pěkné věci se mně líbily již od dětství, intenzivněji jsem začal fotit s příchodem Parkinsonovy choroby v roce 2004. V těchto časech jsem poslechl vnitřní hlas a začínal jsem žít v duchu s tímto hlasem. Nástup Parkinsonovy (prozatimní) nadvlády byl ale nezvratný. Myslím, že fotky byly můj komunikační jazyk v období, kdy se mi nedostávalo slov pro pocity, které jsem měl. Jsem rád, že mi chuť fotit pěkné věci zůstala.

Jsem  komerční fotograf s tvůrčími sklony a nedělám z toho, co nafotím nějaké velké umění, nechávám se inspirovat energií focené bytosti, atmosférou prostoru. Většinu fotografované scény vymýšlím až při focení. K dispozici mám vybavený fotoateliér, zajímavé lokality a nápady. Fotím ve studiu, exteriérech, v Rumunsku, Švýcarsku, Itálii, a v Indii, Kolumbii, Španělsku - když to klient zaplatí ;-)  i u klientů. Nefotím aroganci, blbost a porno. Upozorňuji, že rozhodně neplatím (a nefotím) mladým holkám za ruku v kalhotkách před objektivem.

Fotím za peníze. Fotím zdarma pro radost, nebo za obojí. Nefotím zdarma, když z toho nemám alespoň radost. Obvykle fotím za předem dohodnutý honorář. Fotím pouze to, na čem se s fotografovanou osobou předem domluvím.

Potěší mě, jestli Vás fotografie zavedou alespoň na chvíli někam jinam… 

Mám radost, když se mi pořadí zachytit atmosféru, duchovno, myšlenku, světlo, náladu. Někdy se mi to daří, ale myslím, že za to nemohu já, já jenom mačkám spoušť.

Kdyby každý dělal to, co ho baví, budeme všichni šťastni, protože si splníme svůj sen. I když jsou lidé, kteří by nejraději nedělali nic. To není cesta, která by nás někam zavedla. Přece jenom jsou na světě  náročné činnosti, které se prostě dělat musí. Každý tu máme nějaké poslaní, které máme naplnit. Obdivuji a vážím si lidí, kteří veškeré své úsilí vynakládají s chutí, radostí a láskou.

Mám pocit, že nemoc ukazuje cestu ke změně a tak jsem vlastně rád, ze jsem našel své poslání, které s chutí naplňuji. Nemoc mě vyléčí od nemoci. S láskou od rodiny a přátel,  s podporou šlechetných sponzorů se mi to daří.

Mám radost, když se mi pořadí zachytit atmosféru, duchovno, myšlenku, světlo, náladu. Někdy se mi to daří, ale myslím, že za to nemohu já, já jenom mačkám spoušť.


www.foto-frysa.com

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Radek Frýsa: profil fotografa

Reklama