FS Pentla: Z Boršic až do Kurdistánu

15.3.2014
Na dnešní první rozhovor z rubriky Folklor s klobáskou jsem si pozval tanečníka folklorního souboru Pentla z Boršic u Buchlovic. Václav Dvořák letos oslavil dvacet let, bydlí v Boršicích a studuje strojní inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně a Školu folklorních tradic v Praze. V souboru působí od roku 2009 a od té doby se vytancoval až k sólistům souboru.

Folklorní soubor Pentla působí v Boršicích u Buchlovic již šestadvacátým rokem a k dnešnímu dni čítá 31 tanečníků a 6 muzikantů zejména z Boršic a okolí. Jakožto jediný soubor působící v Boršicích se Pentla podílí na folklorním dění v obci nejen svými vystoupeními, ale také pořádáním hodů a dalších tradičních událostí.

V loňském roce Pentla oslavila výročí pětadvacet let od svého založení manželi Pilušovými. Právě ti po úctyhodném pětadvacetiletém působení ve vedení souboru předali štafetu dál, a to Petru Soškovi a Martinu Gabrielovi, kteří nyní působí jako vedoucí souboru a Bohdaně Chrbátové, která také čerstvě zastává pozici vedoucí taneční složky.Primášem stejnojmenné cimbálové muziky je Jakub Špalek a vedoucím Aleš Kropáč. Autorem velice nápaditých a originálních choreografií je pak David Mikula.


Soubor jezdí každý rok na zahraniční zájezdy a pravidelně vystupuje různě po České republice. A například souborová muzika letos poletí až do dalekého Kurdistánu.

Soubor se soustředí zejména na Dolňácko, ale v jeho repertoáru můžeme najít Kyjov, Čardáš, slovenskou Myjavu či Kubru a v Baladě o nás také Cigánské a Židy.

Více se už dozvíme od samotného Vaška.

autor rubriky: Jakub Klobáska

Nejde začít jinak než tím, jak ses vlastně dostal k folkloru?

To jsem byl tehdy v prváku na střední a poprvé jsem byl u nás v Boršicích v chase. Folklor mě dost zaujal, bavilo mě to a baví doteď. Tehdy mě manželé Pilušovi jako vedoucí souboru řekli, že jestli mě to tak baví, ať v tom pokračuju a přijdu do souboru. A od té doby jsem tam. Abych nezapomněl, chvíli jsem taky navštěvoval Pentličku, ale v té době u mě vyhrál spíše fotbal.

Jak proběhla tvá první zkouška v dospěláckém souboru?

Tak, jako každý jiný, kdo ještě v žádném dospěláckém souboru nebyl, jsem měl trochu strach. Přišly obavy, co když mě nepřijmou a podobné, ale to byla chyba. Z chasy jsem totiž znal členy a soubor je hlavně jedna velká suprová parta, která mě kamarádsky přijala. Hned se mi snažili něco vysvětlovat, zapojit do něčeho a hned mi něco předat. Vzhledem k tomu, že ve folkloru se jedná hlavně o párové tance, pokoušely se mi radit hlavně holky. Neobešlo se to bez toho, aby mě sem tam potahaly v točkách a tak podobně, ale holky se přeci jenom poslouchají lépe než kluci. Takže pro mě to byla jakási výhoda a vůbec mi to nevadilo.

Pentla v loňském roce oslavila 25. výročí od svého založení, jak jste byli s premiérou spokojení?

Premiéry jsme měli dvě. První byla doma v Boršicích 9. března a ta druhá 16. března v Uherském Hradišti. S premiérou jsme byli naprosto spokojení, protože jsme se představili s něčím novým a hlavně úplně jiným, než jak nás publikum znalo. Úspěšné byly určitě obě premiéry, ale jak se říká: "Doma je doma." Publikum na nás působilo velice dobře a šlo vidět, že si vystoupení užili více než dříve.

Manželé Pilušovi, dlouholetí vedoucí souboru, oznámili pomyslný odchod do důchodu, jak máte v oblibě nové vedoucí?

V oblibě je určitě máme, protože to byli členové stejně jako my a jsme tedy dobří kamarádi. Teď jsou ale ve vedení souboru a my je musíme v rozhodování a podobných věcech mnohem více respektovat. Zároveň ale i my tanečníci se snažíme vedoucím pomáhat, protože nejde jen tak předat soubor a pokračovat jako dřív. S Jirkou Marečkem jsme teď společně v pozici asistenta vedoucího taneční složky, abychom vedení pomohli. Nejsme to ale jen my, ale i současní zkušení členové souboru se snaží vedení pomáhat.Václav Dvořák, tanečník folklorního souboru Pentla

Každý soubor se neobejde bez nějakých nácviků, jak probíhají ty vaše a jak často je máte?

Zkoušky začínají tradičně rozcvičkou, zaměřenou na fyzičku, nějaké kroky a hlavně na protažení, které je důležité při jakýchkoli fyzických aktivitách. Navazují diagonály, ve kterých zkoušíme točky, samostatné kroky a poté se trénuje už nějaká taneční choreografie. Mezitím taky zkouší muzika. Samozřejmě záleží také, na jaké vystoupení se připravujeme a co tam budeme tančit. Podle toho se taky odvíjí, jak moc dopředu se musíme na vystoupení připravovat. Na většinu vystoupení nám stačí čtrnáct dní, ale pokud se jedná o delší vystoupení, je třeba se připravovat i půl roku.

Angažuje se Pentla také v kulturním dění obce?

Soubor Pentla je spolu s obcí spoluorganizátorem tradičních hodů, které byly v Boršicích obnoveny právě manželi Pilušovými v roce 1983.


Minulý rok měla naše chasa 37 krojovanými párů tvořených nejen ze souboráků, ale také dalšími krojovanými z Boršic.


Nedávno proběhl fašank, který Pentla organizuje společně s Pentličkou a obcí Boršice.

Vašku, co bych musel udělat, abych se k vám mohl připojit?

Stačí přijít na zkoušku buďto v pátek v 19:30, nebo v neděli v 10:00. Přijmeme rádi každého, kdo má o souborové tančení zájem. V nejbližší době bude probíhat také nábor. Více se můžeš dozvědět na www.pentla.com.

Několik kluků z Pentle se zúčastnilo soutěže verbířů a byly na vás velice pozitivní ohlasy, budete se zúčastňovat i nadále?

Chtěli bychom, ale konkurence je velká a bez samostatné přípravy přes rok je dost obtížné uspět, však to znáš. Do toho máme nějaké to vystoupení. Ale určitě bychom se zase rádi zúčastnili.

Dozvěděl jsem se o tobě, že studuješ kromě strojního inženýrství na VUT v Brně také Školu folklorních tradic v Praze. Na co je škola zaměřena?

Ve Škole folklorních tradic v Praze se učíme zejména jak soubor, jak pracovat v dospělém i dětském kolektivu. Dále také stavbu a držení těla, ideální průběh rozcviček a samozřejmě tance a melodie z regionů Čechy, Morava a Slezko.

Děkuji ti za velice příjemný rozhovor a chtěl bych tě na závěr požádat, abys nám prozradil vaše nejbližší vystoupení.

V květnu se budeme těšit na velikonoční koncerty naší cimbálové muziky. Soubor potom vystupuje na soutěží verbířů ve Vlčnově. Potom nás můžete vidět na MFF v Mělníku, bude oslava 20. výročí Pentličky, F-scéna v Brně a v létě pojedeme na festival v Červeném Kostelci.


Připravil: Jakub Klobáska Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - FS Pentla: Z Boršic až do Kurdistánu

Reklama