O rodičovském sexu, zdravé stravě i o sekání dřeva se čtyřletým dítětem aneb DESATERO PRO RODIČE

2.5.2014
O víkendu jsem se zúčastnila 5. ročníku veřejné konference Aktivní rodičovství v Brně, na které vystoupila mimo jiné např. populární rodinná poradkyně Naomi Aldort, „nezařaditelný“, ale skvělý Jarda Dušek či oblíbená odbornice na zdravou výživu Margit Slimáková. Tady je pár rad a vzkazů rodičům od odborníků, kteří na konferenci přednášeli :-)

1.      Pěstujte spokojené partnerství. Nejste „jenom“ rodič, ale stále jste i partner/partnerka. Děti vycítí problémy mezi rodiči více než bychom si dokázali představit.


2.      Jezte zdravě – buďte tím nejlepším vzorem svým dětem. Nesmažte si hranolky, když chcete, aby dítě jedlo zeleninovou směs. A necpěte se studentskou pečetí, když nechcete, aby dítě jedlo sladkosti. „Kázat vodu a pít víno“ je v tomto případě opravdu neúčinné. Děti nejsou blbé J


3.      Neplačte nad svými nezbednými dětmi, které nechtějí dojíst brokolici nebo Váš oblíbený řízek. Ony nám ty děti určitě hlady neumřou a ani nijak výrazně strádat také nebudou. Netrapte se tím a nenuťte děti dojídat! Heslo „Aspoň to maso sněz!“ by už konečně mělo zmizet ve prospěch zdravého stravování.


4.      Jídlo je základní lidská potřeba. Nedělejte z toho vědu. Jak se říká anglicky: „Take it easy“. Dělat z běžné potřeby boj o moc je nejen zbytečné, ale z hlediska vývoje dítěte spíše nebezpečné. Co se může stát, když dítě budeme chválit a odměňovat za prázdný talíř?


5.      Uspokojte potřeby svých dětí před tím, než se vrhnete na uspokojování svých potřeb. Takže pokud si chcete natáhnout nohy a vychutnat si kafíčko, napřed s dítětem pomalujte aspoň deset papírů, pak si užijte dvanáctkrát „Kolo kolo mlýnský“, osmkrát nakupování „jenom jako“, nejméně pětkrát oběhněte celý dům, no a pak možná dostanete svých 10 zasloužených minut :)6.      Dostávejte se do stejného rytmu se svými dětmi. Neboť jak řekl Jarda Dušek: „Milovat děti znamená pěstovat společný rytmus“. Nalaďte se na své děti a dívejte se na svět jejich očima. Dejte jim důvěru. Nůž, když chtějí pomáhat krájet. A klidně i sekeru, když chtějí s Vámi sekat dřevo :)


7.      To, co si nedovolíte u dospělých, popř. to, co by se Vám nelíbilo, nezkoušejte ani na své děti.  Jak by se Vám líbilo (ženy), kdybyste se chystala na večeři s manželem, nemohla si vybrat vhodnou kabelku a manžel Vás chtěl popohnat slovy: „Teď budu počítat do tří!“?

8.      Buďte svým dětem vzorem i ve zvládání emocí. Způsob, jakým se Vy vypořádáte s emocemi, je návodem i pro Vaše děti. Takže pokud se tzv. rozpálíte do běla, pokud není po Vašem, nečekejte, že dítě bude takovou situaci zvládat s ledovým klidem.


9.      Zapomeňte na večerní sex v posteli a najděte si jiná místa a způsoby J Večer se totiž ve Vaší posteli bude objevovat Vaše dítě a bude Vás masírovat svými koleny, lokty a jinými částmi těla (člověk by nevěřil, kolik takové malé dítě zabere místa!). A objevovat se bude ještě docela dlouho.


10.   Berte výchovu hlavně s humorem :-)

Připravila: Hana Syslová Vlčková

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - O rodičovském sexu, zdravé stravě i o sekání dřeva se čtyřletým dítětem aneb DESATERO PRO RODIČE

Reklama