PTEJTE SE ODBORNÍKA: Dítě je třeba řádně pojistit.

22.10.2015
Martin Matušák vám bude pravidelně odpovídat na vaše otázky z oblasti pojišťovnictví, dnes se zaměříme na téma pojištění u dětí.

Ing. Martin Matušák je manažerem společnosti Kooperativa pro oblast Jižní Morava. Za 14 let svého působení získal cenné zkušenosti a managerské schopnosti, díky kterým dnes vede 51 členný obchodní tým. Dnešní rozhovor se zaměřil na téma dětí a jejich pojištění. Přečtěte si důležité rady a doporučení, na co byste si jako rodiče měli dávat pozor.

Jaký je vůbec váš obecný názor na pojištění dětí?

Kdysi dávno jsem četl jeden příspěvek čtenáře, který v jedné publikaci napsal: „Pojištění má snad mít jen živitel rodiny, pojištění dětí je jen další produkt pro pojišťováky, po úrazu dítěte stejně dostanu jen pár korun a tomu našemu se nikdy nic zatím nestalo.“ Asi jako laik neznalý věci a statistik bych mu dal částečně zapravdu, opak je však pravdou.

Zdravotní komplikace dítěte mohou ovlivnit rodinný rozpočet stejně výrazně jako události dospělého. Neznám nikoho, kdo by dobrovolně šetřil na budoucí péči o nemocné nebo zraněné dítě… A myslím, že mluvím za všechny rodiče, když řeknu, že jde-li o naše děti, chceme pro ně vždy jen tu nejlepší péči. Ať to stojí, co to stojí…

Jenže pak přijde otázka, kde na to vzít, když se něco stane. Dobré životní pojištění pak může dítěti, a zdůraznil bych i rodině, zajistit potřebnou i nadstandardní pomoc při méně čí více vážné pojistné události. Ať už jde o delší rehabilitaci, zdravotní pomůcky nebo jinou péči.


Zdravotní komplikace dítěte mohou ovlivnit rodinný rozpočet stejně výrazně jako události dospělého. 


Která pojištění jsou podle Vás pro dítě nejdůležitější a jak je nastavit?

Ideální pojištění je vždy individuální, třeba podle zájmů a koníčků dítěte.

Pokud bych ale měl obecně doporučit základní pojištění vhodné od narození každého dítěte, tak asi tyto 3 nejdůležitější rizika:

- Trvalé následky úrazu

-  Vážná onemocnění

-  Péče o zdravotně postižené dítě

Konkrétní částky jsou pak opravdu na individuální nastavení potřeb a možností klienta. Obecně lze zase říci, že je dobré si uvědomit, že u některých rizik může být dobré stanovit vyšší částky než pro dospělého. Např. u trvalých následků úrazu – bude s nimi logicky žít déle. Je potřeba si uvědomit kolik let bude dítě žít s trvalými následky. Když současně narozené děti mají statistický předpoklad dožít se až 100 let.

Podobně se dá uvažovat i u vážných onemocnění, péči o zdravotně postižené dítě. U jiných rizik je vodítkem příjem rodičů a obvyklé náklady rodiny.

 Jak tedy podle Vás ovlivní rodinu třeba vážná nemoc dítěte?

Pokud bychom se na to podívali opět statisticky - každý rok v ČR onemocní až 100 dětí leukémií. Po transplantaci kostní dřeně následuje dlouhodobá hospitalizace a izolace na uzavřeném oddělení. Který rodič by tam dítě chtěl dítě nechat o samotě? Jenže jak to skloubit s prací a rodinným rozpočtem?

Dle mého názoru, minimálně jeden až dvouletý roční příjem rodiče je částka, která může zajistit skutečnou pomoc. Potom si můžete dovolit být s nemocným dítětem a neřešit pokles příjmu.

Rodina přitom čelí mnoha novým výdajům. Tady třeba vidíte první příklad nesouhlasu s názorem, že pojištění má mít jen živitel rodiny.   

A co dětské úrazy a stanovení optimální pojistné částky?

Tady asi ani nemusím říkat, proč je pojištění úrazu dětí tak základní riziko… Všichni jsme byli malí a asi každý z nás si z dětství nese nějakou tu jizvičku, zranění či jinou „nebezpečnou“ historku, kdy nám šlo „o život“.

Děti  jsou prostě děti. Nemají schopnost předvídat, správně vyhodnotit nebezpečí, jsou nezkušené a často přeceňují svoje schopnosti. Vše testují, poznávají a chtějí zkusit sami. Jenže třeba schopnost jejich hloubkového vidění se vyvíjí až od 10 let, a to je například příčinou vysokého počtu chybných odhadů vzdálenosti.

Zorné pole je u dětí zúženo asi o 30 % oproti dospělým, což znamená, že mnohá nebezpečí, která vidí dospělý, nejsou pro dítě vůbec viditelná

Až po 12. roce se děti blíží dospělým v logickém myšlení, postřehu, soustředění a předvídání nebezpečí. Reakční doba je u 5letého dítěte v porovnání s dospělým až dvojnásobná…  a mohl bych jmenovat dále. Jen trochu statistiky.

Každý den má 1.233 dětí úraz, 123 dětí je hospitalizováno, z toho 8 dětí zůstane doživotně postiženo a 1 dítě téměř každý den umírá.


A stanovení částek? Snad si stačí jen položit otázky:

Kdo mi  pohlídá malé dítě se zlomenou nohou, než zase bude moci chodit do školky?

Kdo zaplatí za hlídání, pokud si nemůžu dovolit zůstat doma?

Kdo mi pomůže s náklady, když moje dítě vážně onemocnělo nebo má vážné poúrazové následky?


Kdy je tedy nejlepší doba na uzavření pojištění dětí?

Dle mého názoru je to jakékoliv období od narození až před dovršením dospělosti. Samozřejmě platí pravidlo ideálně, dokud dítě nemá žádné zdravotní potíže. Tedy právě dnes, protože zítra to může být již úplně jinak.


Má vaše společnost něco velmi zajímavého co by měli rodiče vědět?

Rok 2015 je v Kooperativě rokem dětí, také proto se dnes na toto téma bavíme. Naše společnost má pro naše klienty podzimní akci. Již řada z rodičů obdržela  dopis nebo e-mail s velmi zajímavou nabídkou, která by mohla motivovat rodiče pro zajištění dětí a sebe. Pro ROK DĚTÍ jsme přizpůsobili produktovou strategii v oblasti životního pojištění, zvýhodnění dětí v majetkovém pojištění a zvýhodnění dětí v pojištění vozidel.

Co konkrétně nabízíte Vy? Proč by se lidé měli začít obracet na Váš tým v Uherském Hradišti?

Jak jsem již řekl, tento rok nabízíme opravdu velmi speciální řešení z hlediska zajištění rodičů a jejich dětí. Snad aby toho nebylo málo, máme ještě jednu zajímavost.

Pokud se rodič rozhodne dítě velmi dobře pojistit čeká ho zajímavý finanční bonus ve výši 10.000,-Kč, který bude dítěti vyplacen v 26 letech.

S individuálním a profesionálním přístupem našeho týmu mohou rodiče samozřejmě počítat nejen v Uherském Hradišti, ale i Uherském Brodě, Kunovicích i Bojkovicích.

Těšíme se na vás.    

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - PTEJTE SE ODBORNÍKA: Dítě je třeba řádně pojistit.

Reklama