Malý klub může znamenat velké dobrodružství

16.6.2014
Malý klub může znamenat velké dobrodružství. Třeba takový malý klub – Klub nadaných byl otevřen na Základní škole Čtyřlístek, s.r.o. ve spolupráci s Mensou ČR. Byl vytvořen pro nadané děti a je rozdělen do dvou skupin podle věku. Začal fungovat v roce 2013.

Třeba takový malý klub – Klub nadaných byl otevřen na Základní škole Čtyřlístek, s.r.o. ve spolupráci s Mensou ČR. Byl vytvořen pro nadané děti a je rozdělen do dvou skupin podle věku. Začal fungovat v roce 2013.

No a proč vůbec vznikl? Do školy začaly čím dál častěji přicházet děti s tím, že ve stávající škole mají problémy. Jaké? Nerespektují autoritu, při výuce se snaží na sebe strhnout pozornost, jsou ”umanuté” a nedají si poradit, vyrušují, mají nevhodné poznámky na učitele a jsou konfliktní, protože bez obalu komentují nepřesnosti a nespravedlnosti. Když se v menším kolektivu a klidnějším prostředí soukromé školy s individuálním přístupem uklidnily, v několika případech se zjistilo, že to jsou děti nadané nebo mimořádně nadané. Klub vznikl tedy pro ně, ale je otevřený i dětem z jiných škol regionu.

A tehdy začalo dobrodružství. A to dobrodružství pro učitele i děti a jejich rodiče. Učitel nadaných dětí musí být totiž nutně flexibilní osobnost, která je připravena na zcela jiné, než zaužívané jednání s dětmi. Učitel v klubu umí dítě podpořit v jeho aktivitách a je v každé minutě připraven na překvapení. Děti v klubu, ačkoliv mají nálepku nadaných nejsou  stejnorodou skupinou. Mají různá rodinná prostředí a různou podporu svých blízkých. Rodina stejně jako škola může svými nároky a chybným vedením nadané dítě úplně zničit. A tady nastupuje dobrodružné hledání cesty. Co nabídnout a jak děti vést? Jednoznačný recept neexistuje. Učí se všichni: děti, učitel i rodiče. Přes hlavolamy, rébusy, logické úvahy, pokusy a návštěvy zajímavých pracovišť všichni společně hledají cestu, jak nadané dítě nezlomit, ale citlivě navést na správnou cestu.
Připravila: Mgr. Simona Němečková


Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Malý klub může znamenat velké dobrodružství

Reklama