LFŠ: Novinky 2015

29.6.2015
LFŠ 2015 se blíží a proto jsme se rozhodli vám poodhalit několik novinek.

Organizátoři Letní filmové školy v Uherském Hradišti, která potrvá od 24. července do 1. srpna, odhalili další část programu a představili také nové hosty. 

Sekce Inventura připomene osobnost Orsona Wellese, který by v letošním roce oslavil 100. narozeniny. Diváci budou mít možnost zhlédnout nejen kousky, pod nimiž byl Welles podepsaný jako režisér, ale i filmy, ve kterých „jen“ hrál. Do sekce je zařazený také snímek Já a Orson Welles, který natočil Richard Linklater, jehož si diváci budou pamatovat z poslední doby především jako autora oscarového časosběrného dramatu Chlapectví.

Za pozornost rozhodně stojí také sekce 100 let Technicoloru, která připomene tituly jako Zrodila se hvězda či pozdější Čaroděj ze země Oz. O tom, že nejdrsněji o mafii nevypráví Hollywood, diváka přesvědčí sekce Filmová čítanka: Polizia, giustizia, mafia!, zaměřená na italský politický film 60. a 70. let. Němý film s živou hudbou představí kompletní kolekci restaurovaných němých snímkůAlfreda Hitchcocka. Půlnoční delikatesy pak připomenou tvorbu studia Cannon Films, které točilo sice především „béčkové“ (ale dnes kultovní) věci o komiksových hrdinech nebo neohrožených ninja bojovnících.

V bloku Spektrum si návštěvníci LFŠ budou moct udělat ucelenější obrázek o fenoménu tzv.Berlínské školy, což je pojem, který souhrnně označuje filmaře, jež spojuje téma hledání osobní identity i důmyslná práce s vyprázdněnou narací.

Nová sekce WTF má za cíl plnit edukační funkci a představit divákům specifický termín z oblasti filmové teorie. Prvním z nich bude postup nespolehlivého vyprávění, který se v kinematografii objevuje už od jejích počátků (třeba v Kabinetu doktora Caligariho). Blok WTF: Nespolehlivý vypravěč seznámí publikum se známými i méně známými příklady ze světové kinematografie za posledních sto let. 

Ani letos Filmovka neošidí diváky o polskou tvorbu. V rámci sekce Kantor 2015, společného projektu LFŠ a polského Hommage à Kieślowski v Sokołowsku, je v nabídce několik polských delikates. V retrospektivě se představí také celovečerní snímky jednoho z nejinspirativnějších polských režisérůWojciecha Smarzowského. Nejnovější tvorbu polské kinematografie bude reprezentovat celkem 5 nových titulů. Českou premiéru budou mít v Hradišti kriminální thriller Zrnko pravdy či snímek Tělo, který si z festivalu v Berlíně odvezl jednu z hlavních cen. 


Blok AČFK uvádí připomene distribuční činnost Asociace českých filmových klubů za uplynulý rok a také představí v předpremiéře novinky, které se chystají pro podzimní měsíce, jako např. Ejzenštejn v Guanajuatu režiséra Petera Greenawaye.


Lahůdkou je sekce s názvem Zapomenutý nezapomenutelný Rudolf Hrušínský, která chce představit i méně známé kreace tohoto legendárního herce, jehož spektrum hereckých výrazů bylo širší, než jak se může zdát z několika v televizi reprízovaných filmů.

Svou účast na Filmovce potvrdili hvězdní hosté: slavný íránský režisér Mohsen Makhmalbaf, finský filmař Mika Kaurismäki, jeden z důležitých představitelů zmíněné Berlínské školy Christoph Hochhäusler a Brit Peter Strickland, jehož chytré lesbicko-erotické drama Pestrobarvec petrklíčovýbylo letos v dubnu uvedeno v tuzemských kinech. 
Z českých hostů se návštěvníci mohou těšit na dokumentaristku Helenu Třeštíkovou, herce Bolka Polívku nebo ilustrátorku a režisérku Ludmilu Zemanovou, která uvede zrestaurovanou verziVynálezu zkázy, jednoho z klíčových snímků jejího otce, Karla Zemana. 

Už jen do 30. června mají návštěvníci možnost zakoupit cenově zvýhodněnou akreditaci na všech devět festivalových dnů za 1 250 Kč, ke které letos získají jako bonus sešit papelote speciálně vyrobený pro LFŠ. Zájemci si mohou zakoupit akreditaci a ubytování prostřednictvím akreditačního sytému, jež je dostupný na stránkách www.lfs.cz.

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - LFŠ: Novinky 2015

Reklama