Kolik váží stres?

19.2.2015
Kvůli rychlému životnímu tempu je stres každodenním chlebem mnohých z nás. Práce, rodina, nedostatek času, dopravní zácpy, finanční problém či každodenní povinnosti … To vše a mnohem víc způsobuje, že stres ohrožuje nejen naše fyzické a psychické zdraví, ale také naši kondici a snahu hubnout či udržet se ve formě. Proč to tak je?

Je všeobecně známo, že určitá dávka stresu je pro naše tělo přínosem, dokáže nás vybičovat k výkonu, zlepšuje paměť, dodává energii. Ale pozor, každodenní nepřiměřený stres a s ním spojené uvolňování kortizolu výrazně oslabují imunitní systém a trávení.  Původní funkcí tohoto hormonu bylo, aby tělo ušetřilo energii na útěk či útok. Jenže nyní pouze přispívá ke zvýšené únavě či častějším onemocněním.

Stres nejenže způsobuje, že máme chuť na jídla s vysokým obsahem tuku a cukru, což samo o sobě vede ke zvyšování váhy, ale také právě zmíněný kortizol přímo podporuje ukládání tuku.  V případě stresu totiž signalizuje tělu skladovat tuk „na horší časy“. Ten se pak hromadí zejména v oblasti břicha, kde je nejvíce kortizolových receptorů a ty reagují zvětšením a množením. Což pochopitelně nemusí být jen problém estetický, ale také zdravotní.

A jak tedy redukovat stres?

1.      Hýbejte se! Pravidelný pohyb stimuluje produkci testosteronu, který urychluje metabolismus. A pokud se vám nechce hned do fitka, dopřejte si alespoň 20 minutovou procházku svižnou chůzí.

2.      Spěte. Pokud nemáte dostatek spánku, je vaše tělo unavené, podléhá více stresovým situacím a také si žádá více kalorické pokrmy, aby ztracenou energii někde získalo.3.      Dopřejte si masáž. Masáže snižují hladinu kortizolu a co si budeme povídat, je to prostě jeden z nejpříjemnějších způsobů jak odstranit stres a navodit duševní pohodu.

4.      Smějte se! Využijte každou možnou příležitost k smíchu a zábavě. Smích redukuje stresové hormony a naopak produkuje hormony dobré nálady. Posiluje imunitu a omezuje fyzické důsledky stresu. Údajně dokonce i tehdy, když srdečný smích pouze předstíráme.

Přeji pohodové dny bez stresu, s pravým úsměvem na rtech!


Připravila: Barbora Vlčková


www.chcemezitzdrave.cz


Facebook Báry VlčkovéLíbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Kolik váží stres?

Reklama