Je nadaný?

3.3.2014
Tuto otázku si klade hodně rodičů dětí, které se od většiny svých vrstevníků liší tím, že dříve, rychleji, snáze a lépe zvládají činnost v oblasti svého nadání. Liší se i mezi sebou, nejen druhem a mírou svého nadání, ale také např. vytrvalostí, zájmem a ochotou podřídit se autoritě.

Jak zdůrazňuje psycholožka PhD. Eva Vondráková, občas mívají některé vlastnosti nepříjemné pro dospělé, ať už jsou jimi učitelé nebo rodiče. Na rozdíl od ostatních dětí kriticky hodnotí nebo i opravují práci nás, odborníků s dlouholetou praxí, i rodičů. Zpochybňují naši autoritu. Jsou schopni neustále nás něčím překvapovat, někdy i zaskočit. Často je nutno pohotově reagovat. Práce s nimi je jen zdánlivě jednoduchá.


Pokud má dítě nadání např. v oblasti intelektu, umění, tvořivosti, pohybových a sociálních dovedností, nebo pokud je zaměřeno na jednu nebo tyto složky, může se rozvinout do mimořádně vysoké úrovně pouze za příznivých podmínek doma i ve škole.


Takové vzdělávací podmínky však neumí nabídnout každá škola. V ZŠ a MŠ Čtyřlístek, s.r.o., Uh. Hradiště se těmto dětem a žákům umí plně věnovat a rozvíjet jejich nadání pod odborným dohledem Prof. RNDr. J. Molnára, CSc. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a psycholožkou PhDr. E. Vondrákovou, předsedkyní Společnosti pro talent a nadání ČR.

Rádi bychom vám postupně představili naše nadané žáky prostřednictvím krátkého videa a odhalili naše metody a postupy při výuce nadaných. Pozveme vás na setkání rodičů nadaných s PhDr. E. Vondrákovou, která pravidelně naši školu navštěvuje.     


Tadeáš, 3.třída


Autor článku:  PhDr. Věra Olšáková


www.zsctyrlistek.czLíbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Je nadaný?

Reklama