Hana Syslová Vlčková: O Montessori pedagogiku je stále větší zájem

13.4.2014
Každý rodič si přeje, aby jeho dítě, když už od něj musí odejít, trávilo čas smysluplně, příjemně, zdravě a bez zbytečných stresů. Pokud maminka ví, že je její dítě v bezpečí, mnohem snáze se jí odchází do zaměstnání a za ostatními povinnostmi. O to se snaží, ale i mnohem více nabízí Miniškolka Monte, která od loňska nabízí své služby v Uherském Hradišti. Její zakladatelka Hana Syslová Vlčková je totiž jednou z maminek, která pro své dítě chce to nejlepší.

Kdy a proč jste se rozhodli otevřít Miniškolku Monte?


Myšlenka otevřít Miniškolku vznikla zhruba před rokem, když jsem sama řešila hlídání své dcery a především aktivity pro její rozvoj. Zjistila jsem, že vzdělávání pro batolata a menší děti prakticky neexistuje. Z toho důvodu jsme se rozhodli spojit vzdělávání „předškolkových“ dětí s hlídáním, protože rodičům se líbí skutečnost, že zatímco je jejich dítě na hlídání, rozvíjí se jeho dovednosti a schopnosti. A rodiče ty změny u dětí skutečně vidí.


Můžete ve zkratce vysvětlit základy pedagogiky Montessori, čím se liší od běžného přístupu v jiných školkách?


Montessori pedagogika je alternativní systém, který není žádnou novinkou – funguje již déle než století a její principy jsou už dnes vědecky ověřeny. Klíčovými slovy jsou respekt, samostatnost, individualita, svoboda a přirozená výchova. Úkolem učitele je připravit prostředí dítěte tak, aby umožnilo samostatné osvojování poznatků a předbíhalo vývoj dítěte. Učitel respektuje senzitivní období každého dítěte, podporuje jej k samostatnosti a svobodě rozhodování, přičemž jej vede také k respektování hranic, disciplíny a řádu. Dítě se v rámci určitých hranic učí rozhodovat svobodně.Úkolem učitele je připravit prostředí dítěte tak, aby umožnilo samostatné osvojování poznatků a předbíhalo vývoj dítěte.Je o tuto výchovnou metodu v Uherském Hradišti zájem?


Stále více rodičů se obrací na alternativní pedagogiku a nevidím v tom nic neobvyklého, neboť jsou již lépe informovaní, uvědomují si, co jejich děti potřebují, a vyžadují od školky více než „jen“ hlídání. Spousta z nich aplikuje principy Montessori i v domácím prostředí. Rodiče oceňují zejména viditelné pokroky u dětí, výchovu k respektu a samostatnosti a osobní přístup učitelek. Pokud nemají možnost dávat dítě do Miniškolky nebo už nespadají do naší věkové kategorie, navštěvují Montessori dílny, které pořádáme v odpoledních hodinách.


Jak vypadá jeden běžný den dítěte ve vaší školičce?


Děti přicházejí a odcházejí v různých časech, proto se i program v Miniškolce v průběhu týdne mění. Obvykle začínají samostatnou aktivitou, při které si zvolí libovolnou pomůcku, které se chtějí věnovat. Během dne se pak vystřídají tvořivé aktivity s využitím různých výtvarných technik, pohybové aktivity, hudební aktivity – zpěv a hudební nástroje, poznávání světa kolem nás, a hlavně péče o vlastní osobu, při níž si děti procvičují činnosti, které vedou k větší samostatnosti. Dvakrát do týdne navíc přichází do Miniškolky lektorka angličtiny, která vede hodinu angličtiny pro děti, jejichž rodiče mají o výuku zájem.


Jak staré děti přijímáte?


Přijímáme děti přibližně od 18 měsíců do 4 let.


Kdyby rodiče chtěli své dítě do Miniškolky Monte umístit, musí čekat až do ledna či září?


Rozhodně ne. Je dobré se informovat, místa se uvolňují různě během celého školního roku.


Vaše sestra, která s Vámi školičku provozuje, je výživovou poradkyní. Dbáte u dětí i na zdravou stravu?


Ano, to byl jeden ze záměrů již při vzniku Miniškolky. Považujeme za velice důležité děti již odmalička učit zásadám zdravé výživy, a proto je pečovatelky s těmito pravidly seznamují prostřednictvím zábavných her.
Kolik peněz rodiče za umístění dítěte vydají?


Ceny se pohybují od 200 do 250 korun za den v závislosti na tom, jak často dítě dochází.


Mohou se k vám přijít rodiče s dítětem nezávazně podívat?

Samozřejmě je možné přijít si prostředí i s dítětem prohlédnout, po předchozí domluvě.


http://www.miniskolka-monte.cz/


Připravila: Petra Kučerová

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Hana Syslová Vlčková: O Montessori pedagogiku je stále větší zájem

Reklama