Dopis všem maminkám, babičkám, tetičkám, kmotřičkám na Slovácku

15.4.2014
Milé dámy, Obracím se na Vás, nejkompetentnější osoby, strážkyně tepla rodinných krbů, nositelky života i tradic našeho rodného Slovácka.

A proč vlastně na Vás? Jednoho krásného dne mě život zavál do srdce Slovácka, aniž bych tušila, že se lehce, tiše a nenápadně stane i srdcem mým vlastním v jakémkoli slova smyslu. Správně chápete, že jsem na Slovácku čistokrevná náplava. Pocházím z blíže nejmenovaného regionu s téměř nulovou historií čítající pouze několik mamutů, z regionu bez vlastní identity a jejího případného zbytku rozmázlého střídajícími se vlnami industrializace a přistěhovalectví. Slovácko mi učarovalo. Sluncem, teplem…. Hudbou, písní, tancem…. Barevností a místní odlišností krojů…. Tradicemi…. Šikovnýma rukama řemeslníků stále dodržujících tradiční postupy, materiály a provedení. Ale hlavně mi učaroval zdejší lid. Lidé milí, přívětiví, pohostinní, upřímní, spjatí těmi nejhlubšími a nejpevnějšími kořeny se zdejším krajem.

Stále však zůstává nezodpovězená otázka – „a proč vlastně na Vás?“ Stejně jako většina lidí ráda vařím, a když už na Slovácku, tak nejlépe podle zdejších původních receptur a z místních surovin. Obracím se tedy na ty nejpovolanější, které podle těchto receptů stále vaří, rády by je zachovaly nejen pro tuto, ale i další generace a mají také chuť se o tyto kulinární dobroty podělit.

Ráda bych navázala druhým dílem na již vydanou, úspěšnou a během jednoho roku nenávratně rozebranou Kuchařku tradičních pokrmů na Slovácku. Zatím je hlavním cílem dosbírat chybějící  recepty, poté s pomocí etnografů Slováckého muzea pečlivě vybrat, se studenty Střední školy průmyslové, hotelové a zdravotnické uvařit, nafotit a dovést k dokonalosti tento počin k zachování tradiční Slovácké kuchyně a kuchařku vydat v knižní podobě.
Tímto za náš skromný realizační tým děkuji všem kuchařkám na Slovácku, které se rozhodnou o recepty podělit a podpořit myšlenku zachování typické gastronomie Slovácka. Předem Vám všem děkuji!


Lenka Durďáková, Region Slovácko

Region Slovácko – sdružení pro rozvoj cestovního ruchu

Masarykovo nám. 21

68601 Uherské Hradiště

Tel: 572 525 528, 605 203 051

lenka.durdakova@slovacko.cz

www.slovacko.cz


Recepty můžete zasílat buď e-mailem na recept@slovacko.cz, nebo poštou na adresu: Městské informační centrum, Masarykovo nám. 21, 68601 Uherské Hradiště. S Vašim příspěvkem bude zveřejněno Vaše jméno a místo původu poskytnuté receptury. O vydání kuchařky  a publikování  Vašeho receptu Vás budeme informovat.Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Dopis všem maminkám, babičkám, tetičkám, kmotřičkám na Slovácku

Reklama