Nový život- bedýnka La Provance

23.7.2014
Je to tady zase, D.I.Y. aneb vyrob si sám. Nyní to však bude jiné. Nebude se nic vyrábět, ale pomocí pár úprav vdechneme ošklivé zaprášené bedýnce nový život, který jí rozhodně sluší víc.

Vše co budeme potřebovat:
-smirkový papír (středně hrubý)
-tmavé mořidlo/barvu na dřevo
-tlustý pevný provaz (nejlépe syntetický)
-vrták o průměru provazu
-kulatý pilník
-zalamovací nůž
-nějaký oheň
-bílá barva na dřevo (nejlépe matná)
-příchytky na kabely (lze vyřešit i jinak, viz. níže)


1. Takhle vypadá naše stará zaprášená bedýnka, kterou vy sami zvolte. Lze použít jakoukoli bedýnku od banánů, vína, nebo si ji ti šikovnější mohou i celou vyrobit. Nic těžkého na tom přece jen není.


2. V 1.kroku bedýnku jemně obrousíme smirkovým papírem tak, abychom dřevo vyhladili a nerovnosti zarovnali. Poté důkladně ometeme a otřeme vlhkým hadříkem od pylinek, aby následnému nátěru nic nebránilo.

Jak už jsem naznačila v 2.kroku natřeme bedýnku tmavou barvou na dřevo, nejlépe tmavě hnědou, nebo černou. Já použila tmavě hnědou barvu, ale lze použít i mořidlo. Poté necháme důkladně uschnout.

3. Ve 3.kroku to už budeme mít o něco složitější. Budeme vrtákem vyvrtávat díry o průměru zvoleného provazu, který hned ukážu jak budeme upravovat.

Jednoduše vezmeme vrták a na dvě protilehlé strany bedýnek uděláme díry. Ve 4.kroku dokončíme třetí tím, že vyvrtané díry vybrousíme pilníkem do hladka.


4. Jak jsem zmiňovala, je potřeba si připravit provaz. Budeme potřebovat dva stejně dlouhé kusy provazu,  které však nemůžeme jen tak uřezat, protože by se roztřepil. Konce, které budeme řezat zalamovacím nožíkem pevně odrátujeme a až poté uřežeme. Uřezané konce opálíme nad svíčkou, zapalovačem, nebo nad čímkoli jiným a až poté drátky odstraníme.

5. Čeká nás tedy 5.krok, ve kterém celou bedýnku natřeme na bílou barvu. Nejlépe matnou, která v závěru vytváří lepší efekt a většinou i rychleji schne.

Až už je barva úplně zaschlá, vezmeme do ruky opět smirkový papír a začneme brousit bílou barvu po celé ploše bedýnky. Brousíme tak dlouho dokud tmavá spodní barva nevystupuje a tím tedy dokončíme předposlední 6.krok.

Nyní v už úplně posledním kroku číslo sedm pouze navlečeme provaz a pomocí příchytek na kabely upevníme bedýnce.

Pokud nechceme použít příchytky na kabely, tak lze konce provazu stavit ohněm dohromady, nebo na nich vytvořit uzly.

6. A tohle už je konečný výsledek! Doufám, že se vám rekonstrukce bedýnky líbila. S jakýmikoli dotazy se nebojte přijít a pokud se rozhodnete si vyrobit jakékoli z našich D.I.Y. rozhodně nám zasílejte fotky, které uveřejníme! 

Připravila: Karolína Vintrová

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Nový život- bedýnka La Provance

Reklama