Život v Senegalu

29.4.2014
Když se otevřou dveře do místnosti, začne se na vás natahovat několik dětských ručiček. Nechtějí bonbony, ani peníze. Chtějí pohladit nebo pochovat. Jen těžko někdo odolá a nevezme alespoň jedno z nich do náruče.

Jste naprosto ztraceni, pokud se vám některé dostane pod kůži a vy ani pořádně nevíte, proč právě toto dítko, vždyť je jich tam tolik….

V senegalském městečku Mbour je pro děti bez domova či rodičů zřízena instituce, kde je o ně materiálně postaráno. Dostanou najíst, jsou v bezpečí. Dětský domov založila Francouzka, která jej vede z příspěvku od státu a především z darů veřejnosti. Nejvíce potřebují mléko, cukr, rýži, oblečení a samozřejmě peníze. O děti se starají jednak dobrovolnice nebo zaměstnankyně za nepatrný plat. I podmínky tomu odpovídají. Veškeré prádlo perou v ruce, pračku si nemohou dovolit.

Děti jsou rozděleny podle věku do jednotlivých místností- od miminek až po osmnáctileté. Celkově se zde starají o přibližně 240 dětí. Není to jednoduché v zemi, kde je vysoká negramotnost a nezaměstnanost. Většina dětí se sem dostala poté, co jim matka zemřela při porodu. Vysoké procento úmrtnosti rodiček je dalším senegalským problémem. Rodí mladé a většinou bez lékařské pomoci. Průměrně zde připadá pět dětí na jednu ženu. Pokud matka zemře, otec není schopen se o novorozence postarat. Může jej však dát někam, kde mu můžou zajistit střechu nad hlavou a stravu. Ale péči a starostlivost rodičů jim bohužel nikdo nenahradí ani nedaruje.


autor článku: Lucie Verbíková

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Život v Senegalu

Reklama