Výživová poradkyně Barbora Vlčková: Bez lahůdek a lenošení bych nevydržela!

27.4.2014
Toužíme dlouho žít, být zdraví, užívat radostí života plnými doušky, hýřit silami až do vysokého věku a ještě k tomu skvěle vypadat. Ovšem mnozí z nás za skvělou fyzickou i duševní kondicí vidí pouze těžkou dřinu a odříkání. Že ale cesta za zdravím a krásou nemusí být jen trnitá, že můžete třeba i hřešit, o tom vás přesvědčí odbornice na slovo vzatá. Stačí navštívit uherskohradišťské studio zdravého životního stylu Balance a v něm výživovou poradkyni Barboru Vlčkovou.

Kdy jste se začala věnovat otázkám zdravého životního stylu a za jakého důvodu?


Zdravému životnímu stylu se věnuji asi deset let, to znamená od období puberty. Ze začátku pouze okrajově = sem tam jsem zkoušela nové recepty, zašla do zdravé výživy a podobně. Postupně jsem i skrz různé „diety“, očisty organizmu, cvičení jógy a podobně zabředávala do tematiky stále víc. Profesně jsem se otázkou zdravého stravování a pohybu začala zabývat asi před dvěma lety, kdy jsem neustále bojovala s vlastními zdravotními problémy, a také v blízké rodině se objevily potíže s trávením. Navíc sestra je celiak, a tak jsem chtěla vědět víc o tom, jak si skrze stravování udržet zdraví.


Rozhodla jsem se tedy absolvovat rekvalifikační kurz Poradce pro výživu v Praze, který byl hodně intenzivní a trval půl roku. Po úspěšném absolvování jsem ještě navštívila několik nástavbových seminářů a nakonec se z osobního zájmu stala touha pomoci lidem nejen v mém blízkém okolí, ale i dalším. A tak jsem se odhodlala otevřít si výživovou poradnu u nás v Uherském Hradišti.Zdravý, tedy řekněme „vybalancovaný“ životní styl - co všechno se pod tímto pojmem vlastně skrývá?


Na jednu stranu by se o tom dala napsat kniha, na druhou stranu je to ale poměrně snadné. Je důležité vědět a zajímat se, co jsou ty správné potraviny, a ty poté jíst ve správném množství. Poslouchat své tělo a vnímat jeho potřeby. Umět si zdůvodnit, že když večer mám tendenci vybílit ledničku, co jsem přes den zanedbala? A pokud nemáme fyzicky náročné povolání, zařadit pohyb. I když existuje spousta jiných způsobů, jak krátkodobě snížit hmotnost a cítit se fit, ale stále a vždy bude platit rovnice že pohyb + zdravá strava vede k rovnováze v organizmu.


V neposlední řadě jsou mými  klienti i lidé, kteří mají zájem žít zdravě. To znamená - neřeší váhu, ale chtějí vědět jak jíst, kolik toho sníst a chtějí radu. 


Představuji si, že za Vámi chodí nejčastěji ženy, které si přejí zhubnout, je to pravda?


Ano, je to tak. Převážně mou poradnu navštěvují ženy s touhou hubnout. Výjimkou ale nejsou ani muži, i když zde se spíše setkávám s opačným problémem, a to, že mají zájem přibrat, ideálně svalovou hmotu.

Jaké jsou další typy klientů, a nebo - pro koho všeho můžou být Vaše služby užitečné?


Kromě žen toužících po hubnutí jsou mé služby vhodné i pro klienty, kteří mají opačné potřeby, a to přibrat. Také se stává, že jsou váhově v pořádku, ale kompozice (poměr svaly-tuk) není úplně ideální, tak se pak řeší, jak upravit pohyb a stravu, aby došlo k úbytku tuku a nárůstu svalů zároveň. Zabývám se i výživou dětí, takže i zde mohu být nápomocná, pokud pozorují rodiče nějaký váhový problém.


V neposlední řadě jsou mými  klienti i lidé, kteří mají zájem žít zdravě. To znamená - neřeší váhu, ale chtějí vědět jak jíst, kolik toho sníst a chtějí radu. Převážně to bývají maminky, které tak chtějí přenést dobré návyky i na své děti.


Jak konkrétně probíhají konzultace, co můžu čekat, pokud se sejdeme a já vyslovím přání žít zdravěji?


Vstupní konzultace je schůzka asi na hodinku, kdy součástí je kompletní analýza Vaší tělesné konstituce na lékařském přístroji InBody a poté dotazník, kde zjišťuji rodinnou anamnézu, Vaše stravovací a pohybové zvyklosti, denní režim, stravovací preference a podobně. A v neposlední řadě třeba také to, jestli umíte odpočívat. Poté už se domlouváme dál na možnostech spolupráce, která je možná od jednoho měsíce až do jednoho roku.

Bc. Barbora Vlčková

O potřebě žít zdravě slyšíme v posledních letech ze všech stran. Zaznamenala jste i Vy ve své poradně zvýšený zájem o služby?


Poradnu mám otevřenou zhruba dva roky a musím říct, že celou dobu je zájem velký. Myslím, že spousta lidí se snaží najít způsob, jak se stravovat zdravěji, jak se pohybovat a tím se i lépe cítit a být ve svém těle spokojený. Spíše vidím rozdíly v různých měsících, kdy se lidé ozývají více – například před létem a méně - to třeba zase před Vánoci


Říká se, že zdravý životní styl je běh na dlouhou trať, že cestu za zdravím, štíhlostí a spokojeností není dobré uspěchat. Je to pravda?


Ano, s tím určitě souhlasím. Jak uvádí i kodex výživových poradců: Úspěšnost spolupráce je podmíněna změnou životního stylu, redukční dieta k dlouhodobému úspěchu nevede. Proto také volím takový způsob spolupráce, kdy hlavním cílem je pro mě naučit své klienty, jak se stravovat, jak se pohybovat, kolik toho mají a můžou sníst a kdy a tak prostě žít v rovnováze. Výsledky nejsou tak rychlé jak u některých jednostranných diet, za to jsou dlouhodobě udržitelné.


Já sama povoluji klientům takzvaný hříšný den, kdy můžou prostě cokoliv. 


Je zdravý životní styl o odříkání si oblíbených věcí? Lahůdek, lenošení...


No to určitě nee! To bych ani já nevydržela!  Lenošení je důležitou součásti regenerace organizmu a i odpočinek je nezbytný pro správné fungování těla, potažmo i hubnutí. A sladkosti a jiné hříchy stravy? Já sama povoluji klientům takzvaný hříšný den, kdy můžou prostě cokoliv. Pokud se obecně stravujete rozumně a máte dobrý fyzický výdej, není vůbec potřeba se požitků vzdávat. Jediné co doporučuji, když u mlsáte, tak aspoň s kvalitními potravinami.


Existuje nějaké základní, univerzální pravidlo, kterého bychom se měli držet, pokud chceme žít zdravěji?


Základem je pravidelná strava, nezanedbávat se, nejíst nekvalitní potraviny a držet se pravidla „všeho s mírou“. Aneb jak já ráda s nadsázkou tvrdím – neexistuje špatná potravina, jen špatné množství.


www.ChcemeZitZdrave.cz


Připravila: Petra Kučerová

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Výživová poradkyně Barbora Vlčková: Bez lahůdek a lenošení bych nevydržela!

Reklama