Výroční cena pro Helenu Třeštíkovou a pozvánka na poslední dva dny LFŠ

31.7.2015
41. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti se chýlí ke svému konci. V sobotu 1. 8. si během slavnostního zakončení převezme výroční cenu AČFK za citlivost, vnímavost a empatii, s nimiž sleduje osudy svých obyčejných i neobyčejných hrdinů a skládá jejich prostřednictvím obraz našeho skutečného světa Helena Třeštíková.


Rok za rokem se setkáváme s výsledky její schopnosti trpělivě komunikovat s obyčejnými lidmi a společenskými outsidery na jejich všedních i klopotných cestách a pozorovat je. Dokumentaristka se vždy zaměřovala na problematiku mezilidských vztahů a sociálního vyloučení. Náročnou metodou časosběrného dokumentu, které se věnovala jako jedna z prvních u nás, natočila filmy, jež sbíraly ocenění na mezinárodních festivalech (Marcela, René). Atraktivitou témat se jí podařilo žánr velmi zpopularizovat (Manželské etudy, Katka). Velký úspěch naposledy sklidila v Karlových Varech se snímkem Mallory, který zároveň zakončí letošní LFŠ.

Titulní postavu svého dalšího časosběrného projektu Helena Třeštíková sledovala třináct let. Zmapovala její úspěšný zápas s drogovou závislostí, ale i existenci bez regulérního bytu, snahu o hledání zaměstnání a pochybná partnerství. Bývalou feťačku ukazuje jako bytost mimořádně odolnou a cílevědomou. „Nikdy jsem nelitovala rozhodnutí jít do natáčení a dnes věřím, že tento dokument může být jakýmsi kompasem pro ty, kteří stojí na rozcestí. Bojujte, nikdo to za vás neudělá,“ předává své poselství Mallory.

Od 15:30 v kině Reduta 2 proběhne také Lekce filmu podle Heleny Třeštíkové. Manželské etudy, Marcela, René, Katka, cyklus Paměť 20. století, Mallory… Česká dokumentaristka promluví o své rozsáhlé tvorbě.

V pátek se bude na Filmovce stále intenzivně vzdělávatBlížící se zakončení 41. ročníku rozhodně neznamená utlumení programu. V pátek i v sobotu nabízí Filmovka plnohodnotný program včetně půlnočních projekcí.

Tak jako na každé jiné škole, i na letní filmové je možné jít takzvaně „za školu“. A to s inspiračním seminářem o filmové výchově a práci s publikem pořádaným ve spolupráci s Kanceláří Kreativní Evropa – MEDIA. V rámci vzdělávacího bloku Kino za školou: inspirativní příklady práce s mladým publikem vystoupí například Jiří Forejt z NFA nebo Pavlína Linda Arbanová z Aeroškoly a budou se zabývat těmito otázkami: Jak může kino proniknout do školy, najít toho správného učitele a motivovat ho ke spolupráci? Jak mohou učitelé ze školy ovlivňovat program místního kina? Co žákům a studentům pouštět a co jim k tomu říkat? Kde mohou kina získat finance na filmové dílny pro děti? Na závěr proběhne křest brožury Filmová výchova v České republice.

Především pro filmové nadšence byl určen první ročník LFShow, soutěže pro pozorného diváka s dramaturgickými sklony. Do soutěže se mohli zapojit pouze účastníci akreditovaní na celou dobu LFŠ, protože téměř každý den pro ně byla připravena jedna otázka, na niž bylo možné nalézt odpověď pouze ve filmu promítaném v jednotlivé dny na LFŠ. Po zodpovězení všech sedmi otázek vyhodnotila odborná porota deset nejlepších. Ti postoupili do závěrečného finále, které proběhne v pátek 31. 7. od 21 hodin

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Výroční cena pro Helenu Třeštíkovou a pozvánka na poslední dva dny LFŠ

Reklama