Vladimír Malár: Pořád ho to táhlo domů

10.6.2014
Dalším mužem nejslavnějších let 1. FC Synot, kterého představíme v našem seriálu Legendy a talenti je útočník, který proslul svou dravostí a tvrdou střelou. Dnes osmatřicetiletý rodák z Hrušek nastřílel v české nejvyšší lize 29 gólů a nastoupil k více než dvěma stovkám zápasů Gambrinus ligy. Dnes kope právě za hrušky, pomáhá trénovat v Hodoníně a může vás pojistit, pracuje totiž jako pojišťovací agent.

Kdo byl Vladimír Malár

Fotbalista z Hrušek Vladimír Malár se do týmu Synotu dostal velkou oklikou. Jako mládežník hrával za „své“ Hrušky, Poštornou, Břeclav nebo slovenský Bardejov. Ve dvaadvaceti letech si ho vyhlédlo tehdejší Staré Město. V roce 1998 projevila o jeho služby zájem pražská Slavia, a tak si jeden z nejslavnějších fotbalistů éry Synotu odbyl ligovou premiéru v dresu sešívaných. Na přelomu tisíciletí hrál druhou ligu za Staré Město, se kterým postoupil do nejvyšší soutěže, kde odehrál dvě sezóny. Poté byl poslán opět na hostování do Prahy – tentokrát oblékal dres Sparty. Neoslnil a vrátil se zpět na Slovácko, kde zažil nejlepší léta. Za Synot, respektive Slovácko hrál s malou přestávkou až do roku 2007, kdy přestoupil do Viktorie Plzeň. V nejvyšší lize nastupoval ještě za Tescomu Zlín. Profesionální kariéru ukončil v roce 2010 v rakouském Hohenau, zde si přetrhl křížový vaz a profesionální kariéru se rozhodl záhy ukončit. Dnes pracuje jako pojišťovací agent jedné z největších pojišťoven v Česku.


Kariera

Malár je jedním z těch hráčů, který na sklonku devadesátých let oslnili fotbalovou veřejnost svým umem a byla mu předpovídána velká budoucnost. Rodák z Hrušek na Břeclavsku se dlouho protloukal pouze po svém okrese a na kariéru aktivního fotbalisty to nevypadalo. Do dvaceti let hrál za Hrušky, Bardejov, Hodonín nebo slavný Tatran Poštorná. Až ve dvaadvaceti si ho vybralo Staré Město a hbitý forvard upoutal zraky pražské Slavie.

Při půlročním hostování ve Slavii zaznamenal velký progres, jednoznačně posílil její útočné řady a zaznamenal čtyři branky. Pražané měli o Malára zájem, ale nedokázali zaplatit Synotem požadovanou sumu, a tak se mladý útočník stěhoval zpět do Starého Města. Experti po jeho slávistickém intermezzu prorokovali, že jej brzy koupí některý ze zahraničních klubů a v jihomoravském klubu si mnuli ruce.


Zdroj obrázku:  czechsoccernet.cz

Přišlo však velké zklamání, Malár nedosahoval výsledků, které se od něj po výkonech ve Slavii čekaly. Stal se sice kapitánem týmu a byl jedním z tahounů mužstva při cestě do první ligy, ale očekávaná hvězdná forma nepřicházela a hráč s věkem klesal na ceně. Po sezóně 2000/2001 však přišla s překvapivě vysokou nabídkou Sparta. Malára ze Synotu odkoupila za částku mezi osmi a devíti miliony korun. Ve Spartě se ale prakticky nedostal do základní sestavy a po sezóně klub opustil – jeho kroky opět mířily do Synotu.

Uherské Hradiště Malár opustil po korupční aféře a hrál za Tesomu Zlín, kde vydržel pouze půl roku. Zahrál si zde však svůj asi nejlepší zápas kariéry. Před deseti lety, tedy 24. července 2004, nastoupil za Tescomu Zlín proti Atléticu Madrid na stadionu Vicente Calderona v zápase Intertoto Cupu a podílel se brankou z 24. minuty na zničení letošního mistra španělské ligy 2:0. Následující tři roky za Slovácko odehrál ve stabilní, nicméně nijak oslnivé formě a po sestupu svého domácího klubu přestoupil do Plzně, odkud jeho kroky po nepříliš přesvědčivých výkonech vedli do Zlína. Kariéru ukončil po svém prvním zahraničním angažmá v rakouském druholigovém Hohenau.

Poslední tři roky se živí jako pojišťovací agent a hraje za okresní fotbalové kluby, momentálně obléká dres rodných Hrušek a zároveň působí jako asistent trenéra v Hodoníně. „Občas mě někdo pozná,“ říká. „To se pak bavíme o fotbale a zapomeneme, co jsme chtěli řešit předtím.“


Připravil: Marek Janoš

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Vladimír Malár: Pořád ho to táhlo domů

Reklama