Truhlář Josef Procházka: Každé schody dělám s láskou

6.4.2014
„Takový schody do nebe postavit chtěl bych pro tebe...“ zpívá se v jedné slavné české písni. Josef Procházka z Uherského Hradiště vám možná nepostaví schody až do nebe, ale minimálně do patra vašeho domu nebo mezonetového bytu rozhodně ano. Schody jsou jeho specializací už hodně let, a tak je to rozhodně ten správný člověk, na kterého se obrátit, pokud chcete svému obydlí dát novou dominantu v podobě dřevěného schodiště.Vaše truhlářství se specializuje vlastně jen na schodiště, co Vás k tomu vedlo?


Když jsem přestavoval vlastni dům, řešil jsem otázku, jaké použít schodiště. Jestli v té době - v roce 1998 - běžně používané betonové schody a obložit je dřevem nebo dlažbou, a nebo zvolit samonosné celodřevěné schodiště. Zvolil jsem samonosné schodiště a tím vlastně vše začalo. Práce na mých prvních samonosných schodech mne natolik zaujala, že jsem se rozhodl specializovat právě na výrobu schodišť. Díky tomu jsem se odlišil od konkurence. Nábytek, dveře a okna dělal každý truhlář. Já jsem mohl nabídnout službu, která v regionu nebyla běžná.


Můžete mně jako laikovi vysvětlit, co všechno obnáší výroba schodů? Kdybych se rozhodla nechat si vyrobit do svého domu schody a kontaktovala Vás, jak to celé bude probíhat?


Realizace schodiště se dá pomyslně rozdělit do tří etap: shromáždění dat, výroba a montáž. Po zaměření prostoru pro schodiště je zvolen nejvhodnější tvar pro daný prostor. Spolu se zákazníkem vybíráme, v jakém stylu bude provedení schodiště, druh dřeva, povrchovou úpravu a další náležitosti. Pak se zaměřujeme na detailnější rozpracování návrhu. V počítači připravíme 3D grafický model schodiště se všemi parametry. V dílně se poté s pečlivostí věnujeme samotné výrobě.  A nakonec už následuje montáž, která je hotová zpravidla za jeden den.


Za jak dlouho od návrhu k realizaci jste schopni schody vyrobit?


Jsou to dva až čtyři týdny, záleží na složitosti daného schodiště.


Kolik vás na to ve firmě je?


Tři.


Používáte jako materiál výhradně dřevo, nebo se dají materiály například nějak kombinovat?


Dřevo je základ, a na výplně zábradlí používáme kov, nerez, sklo... Vše záleží na představě zákazníka a jeho požadavcích.


Co zákazníci nejčastěji žádají - klasické hladké schody a zábradlí, nebo například složitější ozdoby?


V současné době jsou v módě jednoduchá schodiště kombinovaná s nerezem a z 90 procent mořená do tmavých odstínů.

Vysvětlíte zákazníkům také, jak o schody správně pečovat, aby vydržely co nejdéle? A jaká je vlastně jejich životnost?


Samozřejmě ano, při předání díla obdrží zákazník podrobný manuál. Co se týká životnosti, troufám si říct, že majitele přežijí.


Kolik takové schodiště stojí?


V dnešní době pochopitelně každého zajímá především cena. Je však velmi důležité vybrat si toho správného výrobce či dodavatele. Zajímat se o to, jak daná firma pracuje a v jaké kvalitě. Zhlédnout reference nebo se dotázat, zda je možné přímo vidět finální výrobek. Především si zákazník musí uvědomit, že investice do kvalitního schodiště je na dlouhá léta. A při dané investici ušetřit několik tisíc korun určitě není rozumné.


Jak dlouho se práci se dřevem věnujete? A co Vás osobně na ní baví?


Od roku 1990, to jsem se vyučil jako truhlář pro výrobu nábytku v Bystřici pod Hostýnem. Samotným schodům pak asi od roku 2002. Dřevo je přece nádherný přírodní materiál s neopakovatelnou kresbou a krásně voní. Mám rád výzvy a každé schodiště je originál, každé schody dělám s láskou.


Plánujete do budoucna další rozvoj své firmy?


Určitě ano, hlavně co se týče zázemí – dílna, stroje a podobně, nikoli však co do počtu lidí. Záleží mi především na kvalitě a chci ji mít pod kontrolou. Dělám vždy vše pro to, aby byl zákazník maximálně spokojen.


www.schodyprochazka.cz


Připravila: Petra Kučerová
Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Truhlář Josef Procházka: Každé schody dělám s láskou

Reklama