Tři otázky pro: Jan Tvrdoň

7.3.2014
Mou představu o tom, že je náš region plný šikovných mladých lidí, co se nebojí vystoupit z řady, mi potvrzuje dlouholetý kamarád Honza Tvrdoň. Z pracovního pohledu jej mohu představit jako manažera úspěšného projektu DEMAGOG.CZ, který se zabývá analýzami z politického prostředí. Projekt se za dobu své existence stal respektovanou platformou stěžejních dat a informací z politckého světa, z jejichž výsledků čerpá například Václav Moravec ve svém pořadu Otázky Václava Moravce. Honzovi držím palce nejen v jeho kariéře. Našlápnuto má zatím dobře.

CO SE TI V POSLEDNÍ DOBĚ HONÍ HLAVOU? CO TĚ TĚŠÍ A CO NAOPAK NE?

Předně musím s jistou mírou uspokojení odpovědět, že mě velmi těší, jak se projekt, který vedu, uchytil a jak se mu daří. V těchto dnech slaví Demagog.cz dva roky od vzniku a velmi dobře jsme se adaptovali na české mediální scéně, daří se nám naší mravenčí prací oslovovat širokou veřejnost, jsme bráni jako solidní zdroj informací, jsme zváni na nejrůznější veřejná vystoupení atd. Doufám, že se náš už i někteří politici začínají bát (úsměv).


Co mě naopak naprosto netěší, je situace na Ukrajině. Takřka v přímém přenosu můžeme sledovat agresi Ruské federace proti sousednímu státu, což je prizmatem naší historie pohled velmi smutný. Před dvěma týdny jsem zastupoval naši organizaci na setkání s opozičními běloruskými aktivisty. Jejich téměř údiv nad fungováním naprosto základních principů demokratické společnosti (svobodné volby, pluralitní média,...) v kombinaci s ukrajinskou krizí mi opět naléhavě připomněl, v jak skvělé době a zemi žijeme. O to víc mě zasahuje český totální negativismus, klišoidní nadávání na poměry od části naší společnosti a také elity!, která nevidí dál než na špičku svého nosu. 


Co mě už vůbec netěší, tak to je skutečnost, že jsem kvůli pracovnímu vytížení v této sezóně nemohl (jako permanentkář) být snad na polovině zápasů Slovácka. A Bohemku nedávám také.
CO TĚ V BRZKÉ DOBĚ ČEKÁ A NEMINE, AŤ UŽ V OSOBNÍM ČI PROFESNÍM ŽIVOTĚ?


Rok 2014 bude pro mě velmi nabitý. Čekají nás troje volby (do Evropského parlamentu, do zastupitelstev obcí a do třetiny Senátu), které budeme s Demagog.cz pokrývat. Předvolební kampaň je pro mě vždy velmi namáhavým obdobím, kdy sledujeme mnohem víc politických výstupů než v „běžném provozu“. Je to logické, zájem veřejnosti o politiku a politiky zpravidla velmi roste, pořádá se celá řada předvolebních diskuzí a náš projekt se snaží občanům přinést co nejvíce informací o jednotlivých vystoupeních uchazečů o hlasy voličů. Doufám, že již v tomto roce překonáme hranici půl milionu unikátních návštěvníků na našem webu (po dvou letech fungování jsme na 361 tisících).

Nově v následujících měsících rozjíždíme partnerskou spolupráci s podobnými projekty v Polsku a Maďarsku, kde se aktuálně formují, budeme pro ně pořádat např. některá školení. V rámci zemí V4 pak budeme účastni několika konferencí a budeme psát odborné texty na témata spojená se zeměmi V4 a politickou situací a vzrůstajícím nacionalismem v nich.

Mimo tyto excitované události (slovy klasičky) „nastavujeme procesy“, tedy tvoříme strategii na další 2 roky, plánujeme, kam chceme Demagoga posunout, jak rozšířit naše pole působnosti a jak ještě víc vzbudit zájem široké veřejnosti, médií a politiků samotných. Nově rozjíždíme také spolupráci s Masarykovou univerzitou, kde na Fakultě sociálních studií nabídneme studentům možnost postoupit kreditový „Demagog kurz“.

Během jara také Demagog.cz obhajuje zisk Novinářské ceny z loňského roku v kategorii Inovativní občanská online žurnalistika, tak nám držte palce.


KDYBYS MOHL, CO BYS V UHERSKÉM HRADIŠTI (PŘÍPADNĚ JEHO OKOLÍ) ZMĚNIL JAKO PRVNÍ?

Předně si neskromně přiznejme, že Uherské Hradiště je krásné město v nádherné části České republiky nabízející širokou možnost kulturního, společenského (etc.) vyžití. Tolik reklamní vsuvka, nicméně místní pochopí. (smích)

Jako rodilý Hradišťák vidím také řadu věcí, které by šly v našem městě zlepšit. Chtěl bych však vypíchnout pouze jedinou a z mého pohledu hlavní, hradišťskou věznici. Tato budova s pohnutou minulostí si zaslouží důstojnější využití, míním tím její potenciální přeměnu na památník obětí totalitních režimů. Současný stav, kdy je její část využívána ve volbách jako nosič politické reklamy a dlouhodobě chátrá, mi přijde přinejmenším jako velmi nevkusný. Jsem dlouhodobým zastáncem snah právě o přeměnu na místo, kde si bude moct současná veřejnost a také budoucí generace připomínat zvěrstva, které byly v naší zemi páchány pod praporem všelijakých pomýlených totalitních ideologií. Je už na čase, aby se odpovědní lidé konečně rozhoupali a se současným neuspokojivým stavem něco začali dělat. 


​Připravil: Aleš Durďák

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Tři otázky pro: Jan Tvrdoň

Reklama