Rozhovor: Stay Alive

30.1.2014
Mladým talentům by se měl dávat prostor, a tak jsem navštívil jednu z lokálních akcí, která by mi mohla nabídnout nový pohled na uherskohradišťskou undergroundovou scénu, a také třeba poradit, kterým směrem se v budoucnosti orientovat. Tedy na nedávných Studenských hrátkách v Uherském Hradišti, jmenovitě v klubu Mír, který pořádá tuto událost opravdu pravidelně, jsem měl poprvé možnost se setkat s hudbou opravdu perspektivní a snaživé kapely se jménem Stay Alive. Jelikož jsem byl rád, že ještě existují lidé, kteří opravdu vkládají vše do toho, aby vytvořili něco originálního a unikátního, oslovil jsem kapelu, jestli by nebyla ochotná nám odpovědět na pár otázek. A kapela byla ochotná velice, z čehož nám vzniknul nový rozhovor.


Zdravím pánové, jak se vede?


Zdarec, normálka. Někdy to klape, někdy zase ne, znáš to.


Mohli byste pro čtenáře, kteří by vás náhodou neznali, uvést jméno skupiny, svá jména a žánr, který hrajete?


Jsme kapela STAY ALIVE. Naše jména jsou kouzelná (smích):

David Mikulec - Vokály

Martin Kocáb - Kytara

Jan Vlčnovský - Kytara

Radek Doskočil - Basa

Michael Fajt - Bicí


Neškatulkujeme se do žádného určitého stylu, ale z toho, co vždycky vyloudíme, to vypadá na několik žánrů. Vesměs hardcore, metalcore a tak trochu post – hardcore.


Jak jste vlastně přišli k vašemu jménu skupiny?


Tehdy jsme ještě ani nevěděli, jak to v kapelách chodí, a na naše nástroje jsme se teprve učili hrát. Začátky jsou vždycky nějtěžší, proto je nejdůležitější je přežít. Zůstat naživu. STAY ALIVE. Tak nějak to vzniklo.


Jak dlouho existuje parta Stay Alive? Bylo by možné trochu přiblížit vaši historii?

​Hrajeme spolu od loňského jara, ale všeho všudy hrajeme čtyři a půl měsíce, skrz pauzy, které si vyžádaly práce a škola. Znali jsme se sotva od vidění, po prvé jsme se sešli zkrz jam starších pop punkových kousků, po pár týdnech to vyústilo až k vlastní tvorbě, která nás motivovala k další existenci kapely


Pro hudebníky je velice důležitá inspirace, odkud se inspirujete? Máte nějaké oblíbené kapely, zpěváky nebo něco, co ve vás vzbuzuje nové nápady?


Inspirujeme se převážně zahraničními kapelami, poslední dobou nás nejvíce inspirují August Burns Red. Jsou to páni svého řemesla.


Nedávno jste vydali nový videoklip se jménem Unforgivable. Mně se to velice líbí, ale zajímaly by mě spíše vaše dojmy, co si o videu myslíte s odstupem vy? 


To jsme rádi. Naše dojmy? Snažili jsme se do této věci dát uplně všechno. Možná trochu litujeme toho, že jsme do videoklipu nevložili příběh. Videoklip se ovšem nedá srovnávat s profesionálními klipy za 30 – 50 tisíc, jelikož naše finanční prostředky nesahají až tak vysoko, ale i tak si myslíme, že na začátek to není špatné. Každopádně příští videoklip bychom chtěli udělat už se vší parádou na slušné úrovni. Tohle byla spíše taková „rozehřívačka“. Berem to jako dobrou zkušenost.   


Překvapily vás ohlasy, které vzbudilo vaše nové video? Zdá se být celkem úspěšným.


Jsme rádi, že video sklidilo z valné většiny pozitivní kritiku, a z negativni kritiky (díky bohu jí bylo málo) si bereme ponaučení do příště, máme na čem makat. Kritika nás jen motivuje kupředu.


Co považujete za prozatimní největší úspěch?


Asi to že jsme se našli navzájem a teď jsme nejlepší kamarádi i mimo zkušebnu a klubová pódia. To je k nezaplacení. (smích)Je jasné, že vám pódiová prkna nejsou cizí. Který koncert považujete ve vaší kariéře za nejlepší a proč?


Uplně cizí nám sice nejsou, ale pořád se spíše otrkáváme. Každý koncert bereme jako novou zkušenost. Máme za sebou teprve šest koncertů, které jsme odehrali na podzim a v zimě 2013. Ale nejvíc se nám asi líbil náš první koncert v Uherském Hradišti na Studentských hrátkách, lidi byli úžasní a skvělá atmosféra se dala krájet.


Vzpomenete si na nějakou pikantnost ze zákulisí? Nějaký zábavný moment, neobvyklou příhodu?


Vzpomínáme na tucty pikantností a zábavných momentů ze zákulisí, ale obáváme se, že ani jedna se nedá zveřejnit ve Slováckém magazínu. Každopádně kdyby měla nějaká čtenářka zájem prožít spousty zábavných a krásných chvil, nechť kontaktuje našeho baskytaristu, který hledá ženu. Pěknou, pokud možno krásnou či dokonce chytrou. (smích)


Co s budoucností? Co se bude dít, na co se chystáte?


Budoucnost je ve hvězdách, každopádně makáme na novém cedéčku které je ve fázi nahrávání. Pokud půjde vše podle plánu, a my věříme že půjde (smích), tak proběhne křest naší první desky už v dubnu na jarních hrátkách.


Vzkázali byste něco fanouškům?


Jsme moc rádi, že tu pro nás jste. Moc si vás vážíme, a budeme se snažit dělat hudbu, která vás bude bavit. Stay Alive.

videoklip UnforgivableSlovácký Magazín přeje hradišťským borcům do budoucna jen to nejlepší, mnoho úspěchů a hodně fanoušků. Pokud máte zájem si poslechnout či podpořit naše mladé muzikanty, navštivte jejich fanouškovský profil na facebooku nebo profil na banzone.
Bandzone: http://bandzone.cz/stayaliveofficial?at=news


Facebook: https://www.facebook.com/BandStayAlive
Připravil:  Vojtěch Vanda

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Rozhovor: Stay Alive

Reklama