ŘÍČNÍ PÁLENICE

24.3.2014
Se skupinou odborníků vyslaných do Angoly, pracujících na zprovoznění celulózky a papírny společnosti C.C.P.A. v Alto Catumbele, jsme se vydali proti proudu řeky Rio Catumbela jedno sobotní dopoledne na začátku období sucha (koncem dubna) v roce 1980 na kratší procházku. Byli jsme ještě na katastru městečka Alto Catumbela čítajícího asi 2 000 obyvatel, když z protějšího břehu řeky začala místní černá dítka hlasitě pokřikovat „Checo, Checo" (čti: čeko = češi). Brzy se nám dostalo vysvětlení tohoto povyku.


Mezi porostem banánovníků a eukalyptů na samém břehu řeky skupinka místních mužů obsluhovala již v rozjařeném stavu jednoduchou pálenici, sestavenou ze dvou plechových barelů. V prvním barelu postaveném výše na ohništi se zahříval kvas (směs ananasů, banánů

nebo kukuřičný aslad), Z jeho víka vycházela ohnutá ocelová trubka utěsněná jílem a na druhém konci opatřená gumovou hadicí stočenou do spirály a ponořenou do druhého barelu, který byl umístěn níže, blíž vodě a představoval kondenzátor par. Chladicí voda z řeky se postupně doplňovala vědry. Z konce ochlazované hadice vytékal tenký pramínek mléčně zakalené tekutiny prvního destilátu, který byl jímán přímo do lahve. Muži při našem příchodu byli velmi přátelští, nechali nás si vše prohlédnout a podařilo se nám i pořídit

několik fotografií. Samozřejmě nás to stálo několik krabiček cigaret, což bylo univerzální platidlo. Asi po deseti minutách jsme pokračovali v poznávací procházce a brzy jsme došli až na okraj sídliště z nepálených cihel a slaměných střech k lesu. To rozhodlo o našem návratu, protože v té době v Angole probíhala občanská válka a příliš se vzdálit z kontrolované oblasti bylo nebezpečné.


Na zpáteční cestě jsme opět procházeli místem, kde mělo být veselo, ale vše bylo pryč, břeh řeky nenesl žádnou známku dřívější činnosti, ani tu nejnepatrnější, přestože jsme se vraceli zpět asi za půl hodiny.
Muži při našem příchodu byli velmi přátelští, nechali nás si vše prohlédnout a podařilo se nám i pořídit

několik fotografií. Samozřejmě nás to stálo několik krabiček cigaret, což bylo univerzální platidlo. ..Museli jsme konstatovat, že i zde stát potřebuje daně a alkoholismus se nepodporuje.


Autor článku: Antonín Poštulka

www.slovackemuzeum.cz
Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - ŘÍČNÍ PÁLENICE

Reklama