Nekřič! Proč tak ječíš? Nekňourej pořád. Neřvi tak!

24.9.2014
Taky jste si všimli, jak často své děti „musíme“ usměrňovat? Přemýšlíte nad tím, jak své děti ztišit? Máte pocit, že je to součástí „správné výchovy“ a tím pádem i Vaším úkolem?

Neustále kolem sebe slyším takové pokyny jako: nekřič, nekňourej, neječ, neřvi, dokonce i nebreč a jiné. Nedávno jsem měla taky pocit, že mám dceru takto napomenout, což mě přimělo se nad celou věcí zamyslet. Nebylo to poprvé, co mi dcera nastavila to pomyslné zrcadlo, tehdy mi svým křikem či kňouráním chtěla zase něco ukázat, něco mě naučit.

Zkusím se zaměřit hlavně na to, když jsou děti hlasitější než bychom chtěli.


Hlasité projevy často bývají spojeny s tím, že děti jednoduše nejsou (nebo nebývají) vyslyšeny. Já vím, poslouchat dítě celý den je někdy k zbláznění. Dcera začala mluvit cca ve 14 měsících a od té doby nepřestala, ticho u nás prakticky neexistuje, s výjimkou jejího spánku – jídlo ji nezastaví, u toho si aspoň brouká.

Copak děti neposloucháme? Důležité je říct, že já mluvím o tom skutečném poslouchání či přesněji NAslouchání. Ne to „ jedním uchem tam, druhým uchem ven“. O tom, kdy si s dítětem sednu a vnímám jej celou svou bytostí. Jsem tady a teď, v přítomnosti. Nemyslím na to, co budu dělat za hodinu, jestli půjdu hodit prádlo do pračky nebo radši uklidím kuchyň. Rozhodně u toho nevařím, ani nežehlím, nesjíždím Facebook ani neodpovídám na e-maily. Nepřemýšlím nad tím, co jsem měla anebo chtěla udělat. Jsem plně s dítětem. „Snížím se“ na jeho úroveň, vcítím se do něj a jsem s ním. Je to těžké, máme přece tolik povinností. Manžel, další děti, domácnost, práce… Ale stojí za to se o to aspoň sem tam pokusit.

Kromě zlepšení vztahu s dítětem má takové naslouchání vliv i na rozvoj emoční inteligence, a to jak Vaší, tak i Vašeho dítěte. Vnímat toho druhého a dokázat se do něj vcítit je důležitá složka EQ, která nám zajistí lepší vztahy osobní i profesní. A pro dítě je to skvělý vklad do budoucna.


Jen tak mimochodem – a jak jste na tom s vyjadřováním Vy? Nezřídka si mi stěžují právě maminky, které mě v podstatě ani ke slovu nepustí, takže jaké by chtěly mít dítě? 

Příjemný burčákový podzim a dejte mi vědět, pokud budete chtít rozebrat nějakou otázku ze života Vás nebo Vašeho dítěte.

Na dotazy se těší Mgr. Hana Syslová Vlčková

 hanka@miniskolka-monte.cz

www.miniskolka-monte.czLíbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Nekřič! Proč tak ječíš? Nekňourej pořád. Neřvi tak!

Reklama