LFŠ: Postřehy Miroslava Krobota

31.7.2014
Ve čtvrtek proběhla v press centru Letní filmové školy tisková konference se čtyřmi členy Dejvického divadla. Účastnili se ředitelka divadla Eva Kejkrtová Měřičková, končící umělecký ředitel Miroslav Krobot, jeho budoucí nástupce Michal Vajdička a dramaturgyně Eva Suková. Většina otázek mířila především na Miroslava Krobota.


Dejvické divadlo má za sebou už jeden den na filmovce, ve steřdu se uvedlo snímkem Karamazovi, po kterém následovala diskuze s hercem známého pražského souboru Ivanem Trojanem. Poté ve Slováckém muzeu proběhla vernisáž výstavy k filmu Díra u Hanušovic. Program přítomných herců končil uznávanou hrou Dejvického divadla Ucpanej systém, kterou režíroval právě budoucí umělecký režisér Michal Vajdička.

„V Hradišti se mi hrálo krásně. Je to nezvyk hrát o prázdninách, ale každý se tím pádem snažil, bylo to pro nás docela nové,“ liboval si Miroslav Krobot, který ve hře Irvina Welsche hraje hříšného Otce. „Musím říct, že jsme to vzali jako příjemnou prázdninovou akci, která je sice hodně pracovní, ale zároveň jsme se na ni hodně těšili,“ doplnila dramaturgyně Eva Suková.

Miroslav Krobot, známý svým suchým civilním projevem, si všímal nuancí mezi klasickým a festivalovým publikem. „Mám pocit, že lístky na Ucpanej systém si rozebrali Hradišťáci a tolik návštěvníků festivalu tam nebylo. (smích) Představení je v uvozovkách vulgární a trošku jsem na začátku cítil, že to publiku není příjemné. Víc než třeba v Praze. To byl takový jediný rozdíl. Jinak reakce, přijetí bylo zhruba stejné jako u nás v divadle.“

Na tiskové konferenci chyběl oblíbený herec Ivan Trojan. Miroslav Krobot pohotově reagoval. „Ivan Trojan je s festivalem tak spokojený, že se mu ani nepodařilo přijít.“ Řeč se také stočila na avizované fotbalové utkání, kterého se měli zúčastnit také herci z Dejvic. „Myslím, že soubor divadla je schopen dnes hrát maximálně pétanque,“ glosoval opět Krobot.

Došlo také na vzpomínání a ukázalo se, že Miroslav Krobot v Uherském Hradišti nějakou dobu pobýval. „Já jsem tady v Hradišti byl na vojně. Bylo to výborné, pamatuju si tu cvičení v plynových maskách, takže vzpomínky mám báječné,“ usmíval se. „Kasárny se proměnily, jen půdorys zůstal stejný.“


Závěrem ještě charismatický herec a režisér přidal několik postřehů k festivalu a vysekl poklonu Slováckému divadlu. „Byl jsem tu za poslední léta několikrát v divadle a viděl jsem spoustu her. Máte tu moc dobré divadlo. Festival se mi líbí, žije to tu, ale zároveň lze cítit jakousi pohodu a klid. Je to velká škoda, ale vzhledem k nabitému programu nebudeme mít čas ani na relax, ani na přílišné seznamování s festivalem,“ posteskl si.

Dejvické divadlo se zúčastnilo besedy k seriálu Čtvrtá hvězda, další besedy s titulem Ucpanej systém versus Acid House. Miroslav Krobot se zúčastní uvedení zbrusu nového dokumentu České televize. Následovat bude promítání filmu Díra u Hanušovic a následná diskuze s diváky. V pátek ještě bude promítán film Dům, opět s diskuzí, stejný scénář se bude opakovat u filmu Muž z Londýna.Připravil: Marek Janoš

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - LFŠ: Postřehy Miroslava Krobota

Reklama