LFŠ 2015: Tipy na pondělí

27.7.2015
Se začátkem kalendářního týdne je již Letní filmová škola v plném proudu. Program bude opět bohatý. Diváci se mohou například těšit na jeden z nejsuverénnějších českých autorských debutů posledních let Domácí péče. Slávek Horák natočil příběh ve svém rodném kraji - na Zlínsku, kde se jeho matka věnovala stejné práci jako fiktivní hrdinka jeho prvotiny. Velká část štábu pochází z okolí Uherského Hradiště. Delegace k filmu se proto ráda do festivalového města vrátila a v rámci Letní filmové akademie pohovořila v neděli na téma Práce s hercem.

Pondělek se ponese v duchu krátkých filmů. Bude možné zhlédnout Promrzlé kraťasy – kolekci finských krátkometrážních snímků uvedou hosté z iShorts. Na krátké filmy je bohaté také sousední Polsko, kde jich každý rok vzniká kolem 600. V prezentaci Poland in Short(s) představí Marta Świątek z Krakowské filmové nadace, kdo tyhle filmy produkuje a co se s nimi děje, jakmile vyběhnou do světa. V kavárně Respekt bude následovat promítání těch nejlepších hraných i animovaných kraťasů z Polska.

Hlavní promítací čas nabídne nejnovějšího film Mohsena Makhmalbafa Prezident. Scénář vznikl z velké části pod bezprostředním dojmem událostí arabského jara. Mohsen Makhmalbaf si zároveň při příležitosti uvedení filmu převezme výroční cenu AČFK za klíčovou roli pro vývoj íránského filmu a jedinečný cit a humanismus zkoumající hrdiny v mezních situacích, stejně jako samotné filmové médium.

Lákavé je určitě také večerní promítání Dámy ze Šanghaje Orsona Wellese, Šestého smyslu M. Nighta Shyamalana nebo setkání na filmovém plátně s bratry Hádkovými v Kobrách a užovkách.

V rámci bezplatných promítání letního kina ve Smetanových sadech Rudolf Hrušínský odvypráví animovanou pohádku natočenou na motivy textů polské autorky Hanny Januszewské Malý tygr. Hned poté si budou moct milovníci napětí nechat ztuhnout krev v žilách během legendárního hororu Spalovač mrtvol.

Také doprovodný program nezůstává pozadu. Nejdříve rozezní Kolejní nádvoří dvě cella a dva krásné hlasy dua Tara Fuki. Jejich křehce dynamické melodie zahájí hudební část v 19:30. Na ně naváže návrat jedné z nejoriginálnějších domácích kapel 90. let. Zazní skladby z pěti alb Dunaje, plné energie, která se nevrací k tomu, co bylo, ale nese se vpřed jako Dunajská vlna.

Večer fyzického básnictví v podání Petra Váši umožní zabalancovat si mezi póly pohybového, zvukového, řečového a výtvarného oboru. Frontman kapely Ty Syčáci nabídne průřez historií tohoto originálního uměleckého žánru.

Ptáte se někdy: „Odkud se bere obraz filmového plakátu? Díváš se do filmu nebo na film?“ Na tyto i jiné otázky hledá odpovědi výstava Bohdana Heblíka Myslel jsem, že se bavíme o plakátu. Vernisáž proběhne v Klubu kultury.

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - LFŠ 2015: Tipy na pondělí

Reklama