Letní filmová škola 2014: Na co se můžete a musíte těšit!

25.7.2014
Po Slováckém beachovém létě čeká Uherské Hradiště druhá velká prázdninová akce. V porovnání s Letní filmovou školou je však oblíbené beachové léto trpaslík. Město totiž na celý týden zaplaví tisíce nadšených příznivců filmu i zvědavců z nejbližšího okolí. Jeden z největších nesoutěžních festivalů ve střední Evropě začíná.

Na co se můžeme těšit? Letní filmová škola je v současné době největším nesoutěžním festivalem u nás a druhým největším filmovým festivalem v ČR vůbec. Populární LFŠ každoročně navštíví na pět tisíc filmových fanoušků. Podobná účast se čeká také letos a diváci mohou chodit na filmy do šesti sálů a dvou letních kin.

Jubilejní čtyřicátá filmovka nese podtitul Zapáleni filmem a letos se zaměřuje na španělský filmový fond. Pokud někoho takzvaná espaňolada, nemusí zoufat. Z desítek a stovek filmů si jistě vybere každý. Navíc kromě španělského focusu najdeme v programu ohlédnutí za tvorbou výjimečného francouzského režiséra Roberta Bressona, zaměření na žánr screwballová komedie, nahlédnutí do současného britského sociálního filmu nebo výpravu do odvážného, ale čím dál častějšího porn-artu.

Nesmíme zapomenout na tradiční Visegrádský horizont zabývající se především českými, slovenskými, maďarskými a polskými filmy. Chybět nebudou ani studentské počiny, cyklus Češi v zahraničí nebo třeba nečekané téma Visegrádská sci-fi.

Extrémně zajímavý je letos také doprovodný program. V první řadě jej opět táhnou koncerty, na kterých vystoupí zvučná jména z Česka i zahraničí. A jakou výhodu mají koncerty oproti minulým ročníkům? Z naprosto valné většiny jsou zdarma. Na Masarykově náměstí tak vystoupí kapela Priessnitz, Jana Kirschner, Prago Union, Dan Bárta nebo třeba Zrní. Těšit se můžete samozřejmě na mnoho dalších.

Tradičně proběhne také ve Smetanových sadech několik divadelních vystoupení, které už jsou na Letní filmové škole jako doma. Přijede třeba Divadlo Tramtarie Olomouc, Cirkus Mlejn, Divadlo U stolu Brno se hrou Ivan Martin Jirous, Františka Jirousová: MAGOR. Představí se také Městské divadlo Zlín.

Zvláštní kapitolu pak v divadlech tvoří pražské Dejvické divadlo, které exkluzivně navštíví LFŠ. Dejvické divadlo přinese v třídenním bloku filmy, živá představení, výstavu diskuze nebo netradičně fotbalové utkání! Vrcholem pak bude nejspíše hra Ucpanej systém.


Mezi další taháky pak patří výstavy, které mají na svědomí třeba Peter Greenway nebo Alexander Hackenschmied. Jejich tvorbu můžete nalézt ve Slováckém muzeu. Další výstavy se pak konají například v kině Hvězda.

Mimo to je připraven dětský program, který zaštiťuje Česká televize, audiovizuální party ve Smetanových sadech s množstvím DJů. Dále bude možno navštívit autorská čtení nebo třeba Kavárnu Respekt, kde proběhnou takzvané Debaty u kávy s Kamilem Filou, Karlem Cudlínem a Janem H. Vitvarem či projekce krátkých filmů iShorts.

Jak vidno, je na co se těšit. Tak neváhejte a vyrazte do sluncem zalitého Uherského Hradiště a akreditujte se, dokud je čas. Letní filmová škola 2014 právě teď začíná! Oficiální hashtagy akce jsou #zapalenifilmem a #lfs2014. Umění zdar a filmu zvláště!


Připravil: Marek Janoš


Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Letní filmová škola 2014: Na co se můžete a musíte těšit!

Reklama