Kožní lékař Štěpán Hrňa: Unikátní přístroj spolehlivě vyšetří vaše mateřská znaménka

15.9.2014
K pravidelné preventivní péči o zdraví by měly automaticky patřit také návštěvy dermatologa, a to nejlépe jednou ročně. Jeho návštěva, při které může lékař odhalit mimo jiné i změny na mateřských znaménkách, vám může doslova zachránit kůži – ale i život. Unikátní a na jižní Moravě jedinečnou možnost diagnostiky pomocí specializovaného přístroje nyní nabízí dermatologická klinika DERMA PRIMA, kterou založila MUDr. Stanislava Hrňová, a ve které v týmu pracuje se svým synem, MUDr. Štěpánem Hrňou. Ten v rozhovoru přiblížil nejen přednosti nového přístroje, ale také možnost objednat se do pigmentové poradny. A to v sobotu, bez nutnosti uvolnit se ze zaměstnání.

Jak často se kožní lékař setká s pacientem, který za ním přijde s „podezřelým“ mateřským znaménkem?

Pacienti se žádostí o vyšetření znamének, díky Bohu, tvoří asi ¼ všech pacientů, proto si troufám hodnotit, že se tak stává často. Nechci, aby to vyznělo morbidně či z touhy po mamonu, nýbrž se jedná o vyjádření uspokojení, že se pacienti konečně začínají starat o svou kůži. Dá se říci, že vlivem médií, ale taktéž i důslednou prací ostatních lékařů, kteří přestávají dermatologii brát jako okrajový obor, se pacienti dostávají do ordinace s požadavkem na kontrolu „znaménka“, které má podezřelé chování či vzhled. Bereme to jako obrovský pokrok v diagnostice a léčbě zhoubných kožních nádorů.


Dalším důležitým faktorem, zvyšujícím četnost zhoubných kožních nádorů, je do nedávných dob úplná ignorace krému s ochranným faktorem.


Zaznamenáváte v poslední době nárůst podobných případů? Alespoň podle zmínek v médiích se zdá, že je problém nebezpečných znamének stále častější.

Nádorová onemocnění se obecně postupně stávají civilizační chorobou. V našem případě melanom, jakožto zhoubný nádor kůže, který je řazen mezi nejrychleji rostoucí a metastázující nádory, má taktéž vzrůstající tendenci. Příčin, proč se tak děje, je hned několik, ovšem na prvním místě stojí slunce a expozice jeho záření. My, jako středoevropský stát, máme poměrně málo slunečních dní, a proto nejsme na sluneční záření zvyklí. Tuto absenci se následně snažíme dohnat ve velmi krátké době. Je to stejný princip, jako když vám lékař předepíše antibiotika. Když je prvních šest dní nebudete brát, a potom sedmého dne využíváte celou krabičku, tak vám to moc neprospěje, dokonce si troufám říci, že to může skončit i daleko hůře. Totéž platí i pro slunění. Přes rok se na slunce nedostaneme, proto si to musíme vynahradit během dvou letních měsíců, ale o to intenzivněji.

Dalším důležitým faktorem, zvyšujícím četnost zhoubných kožních nádorů, je do nedávných dob úplná ignorace krému s ochranným faktorem. Za dob minulého režimu nebyla nabídka ochranných faktorů valná. S postupem doby, kdy se dostávaly krémy do prodejen a lékáren,  se tento jev stejně nesetkal s účinkem, neboť veřejnost nebyla dostatečně poučena o nutnosti ochrany před slunečním zářením. V módě byla opálená kůže a kdo nebyl dohněda opálen, tak byl považován za outsidera. Aktuálně se díky osvětě situace otočila a do povědomí se dostává nutnost fotoprotekce.

Ve své ordinaci nově nabízíte pacientům unikátní vyšetření. Můžete v krátkosti vysvětlit, v čem spočívá?

V prosinci 2013 se nám naskytla úžasná nabídka ke koupi naprosto jedinečného přístroje na vyšetřování znamének. V současné době se jedná o nejmodernější přístroj na vyšetřování znamének na trhu. Podstatou přístroje je, že dokáže robotickým ramenem automaticky nasnímat celou kůži pacienta, čímž přístroj vytvoří přehledový snímek, na kterém automaticky barevně označuje pigmentové projevy podle stupně rizika. Následně si lékař prohlédne přehledové snímky, na kterých si označí projevy, které jsou podezřelé, a ty následně detailně nafotí ruční kamerou s vysokým rozlišením. Zhotovené detaily se můžou digitálně zvětšovat a navíc máme možnost zapnout i tzv. „druhý názor“, kdy nám přístroj změří přesně hranici, digitálně projev „prokrájí“ a stanoví sytost pigmentu. Vytvořené fotografie se ukládají do databáze a když přijde pacient na druhou kontrolu, tak máme možnost tzv. follow- upu, tedy můžeme srovnat projev s předešlou kontrolou.

Automatický dermatoskop je bezesporu revoluční přístroj v prevenci a diagnostice kožních nádorů. Ovšem stále se jedná o zařízení či nepostradatelný nástroj  v rukou kožního lékaře, který pomáhá zpřesňovat hodnocení a diagnostiku pigmentových projevů. Proto se obávaná vzpoura strojů nekoná, neboť hlavní slovo měl, má a vždycky bude mít lékař.

Jak přístroj pracuje? Co všechno dokáže odhalit a s jakou přesností?

Přístroj pracuje na principu kvalitní fotografie s vysokým rozlišením. Vyšetření tedy může podstoupit kdokoliv bez ohledu na věk, pohlaví či zdravotní stav. S přístrojem pracujeme od února 2014, a to vyšetřujeme prakticky denně. Největší procento vyšetření soustřeďujeme na  sobotu, neboť v tento den vedeme pigmentovou poradnu. Troufám si říct, že zhruba každý 3. až 4. pacient byl následně odeslán do chirurgické ambulance k odstranění projevu s následným histologickým vyšetřením, a musím uznat, že se nám všechny klinické nálezy shodovaly s histologickými závěry. Tato skutečnost je dána právě možností velmi detailního zobrazení projevu, kde jsou vidět i sebemenší odchylky, které nám dříve při vyšetření běžným ručním dermatoskopem unikaly, neboť nebylo možné je rozpoznat a bylo nutné projev odstranit, aby se histologicky ozřejmil. S tímto vybavením tedy klesá i procento chirurgických odstranění za diagnostickým účelem.Jak obvyklý je tento přístroj v ordinacích kožních lékařů?

V době, kdy jsme přístroj pořizovali, tedy v prosinci 2013, jsme byli třetím zdravotnickým  zařízením v České republice, které přístroj vlastnilo. V současné době je u nás pouze pět těchto přístrojů. Ovšem musím podotknout, že naše klinika je jediná na jižní Moravě, která se může tímto unikátem pyšnit.


Pacient se může objednat buď osobně, telefonicky nebo na Facebooku...


Pokud by měl klient zájem o vyšetření na tomto přístroji, co pro to musí udělat?

Stačí pro to udělat velmi málo. Pacient se může objednat buď osobně, telefonicky nebo na Facebooku. Není nutné, aby měl pacient doporučení.

Může i laik poznat, že jeho znaménko není v pořádku, nebo to dokáže odhalit jen lékař či specializovaný přístroj?

V základní diagnostice a rozlišení běžného či podezřelého projevu platí pravidlo A-B-C-D.

A = asymmetry (asymetrie) – běžný projev je pravidelný, kdežto u podezřelého projevu může být asymetrie projevu.

B = borders (hranice) – klasický pigmentový projev má hranice ostré. U podezřelého projevu můžou být hranice rozplynuté, dají se popsat i jako rozpité.

C = colour (barva) – běžný pigmentový projev má stejné zbarvení, pigmentace je souvislá, u podezřelého projevu může být pigment zastižen v různých odstínech od světle šedé, přes tmavě šedou až sytě černou.

D = diametes (průměr) – projevy do 0,5cm můžou být neškodné, projev od 0,5cm  a výš může již být podezřelý.

Jedná se jen o orientační klasifikaci projevu, ovšem může zásadně pomoci pacientům v tom, jakého projevu by si měli všímat a který by si měli nechat vyšetřit. To samozřejmě platí i pro lékaře jiných odborností. Detailní diagnostika je již na specialistovi, v tomto případě kožním lékaři, který provede detailní hodnocení projevu a následně zváží další postup.

Na závěr prosím poraďte, jak co nejúčinněji předcházet nebezpečným kožním onemocněním.

Ve všech oborech, a v medicíně obzvláště, platí, že je lépe dbáti prevence. Proto je důležité, aby se pacienti záměrně nevystavovali slunci. Pakliže již tak učiní, není vhodné vystavit slunci svou pokožku během největší intenzity denního světla, tedy mezi  11. a 15. hodinou. Dále je nutné dbát používání ochranných faktorů. Vždy pacientům říkám, že je lépe, když už se chtějí opalovat, začít od května používat krém s ochranným faktorem 50+, a poté, když už je kůže opálená, snížit na faktor 30+. Je to ale přísně individuální a nelze to použít paušálně.

V neposlední řadě je též nutné docházet alespoň jednou ročně na pravidelné prohlídky ke kožnímu lékaři.

Nakonec si neodpustím připomínku, že opálená kůže není už dávno módní a nyní jsou hitem  severské, čili světlé typy.


Kontakt:

DERMA PRIMA

Na Zápovědi 512

Uherské Hradiště

Tel.: 572 540 861

Facebook


Připravila: Petra Kučerová

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Kožní lékař Štěpán Hrňa: Unikátní přístroj spolehlivě vyšetří vaše mateřská znaménka

Reklama