Jak zrychlit metabolismus?

12.8.2014
Co je vlastně metabolismus? Můžeme říci, že je to neúnavný stroj uvnitř našeho těla, který neustále pracuje. Pokud spíme a odpočíváme, pracuje stejně. Tento stroj ale potřebuje energii pro to, aby mohl být 24 hodin denně aktivní.

Ve své praxi se často setkávám s lidmi, kteří mají z různých důvodů zpomalený metabolismus. Může to být díky opakovaným dietám, při kterém příjmají velmi malé množství jídla, obecně hladověním a malým příjmem živin, nedostatkem pohybu či špatným poměrem tuku a svalstva v těle. Lidem s pomalým metabolismem se špatně hubne a dochází pak ke stavu: „já se jen podívám na rohlík a už jsem o půl kila těžší“. Jak tedy zrychlit metabolismus, abychom si mohli dovolit přiměřeně jíst a nepřibírat?

Mrkněte na mé tipy: 


1.      Snídejte do 30 minut po probuzení

Jestliže se ráno nenasnídáte, metabolismus se zpomaluje. Pokud brzy po probuzení dáte tělu energii z potravy, vaše tělo začne okamžitě „pracovat“ mnohem rychleji.

2.      Pijte hodně vody

Je dokázáno, že pravidelné pití vody zrychluje metabolismus a udržuje tělo v chodu.

3.      Sportujte

Pokud pravidelně sportujete, posílíte tím své svaly, a právě ty spotřebovávají velké množství energie = budete mít rychlejší metabolismus = budete si moci dovolit více jíst ;-)

4.      Dostatečný spánek

Pokud spíte 6-9 hodin (u každého individuální, měřítkem je váš pocit únavy po probuzení a v průběhu dne), vaše tělo je plné energie, což přeneseně vlastně znamená, že ji můžete využívat = zrychluje se váš metabolismus.

5.      Pozor na hladovění

Pokud má vaše tělo hlad a vy se nenajíte, je to špatně. Zpomaluje se tím metabolismus, vaše tělo se přepne do úsporného režimu a bude docházet k ukládání přijaté potravy do tukových zásob.

Nezapomínejte na dobrou náladu a smích, který má nejen příznivý vliv na zdraví člověka, ale údajně též zrychluje metabolismus 

6.      Stres

Když máte stres, zvyšuje se ve vašem těle hladina hormonu kortizolu. Pak dochází k úbytku svalové hmoty, zpomalování metabolismu a nárůstu tukové tkáně. Zařaďte do svého dne meditace, relaxační techniky, léčivé afirmace. Podpoříte tím klid ve vašem těle a metabolismus to ocení.

7.      Dostatek vitaminů, minerálů a antioxidantů

Pokud udržujete tělo zdravé, dodáváte mu dostatečné množství potřebných vitaminů, minerálů a antioxidantů (zejména vitaminy skupiny B, železo, omega 3 mastné kyseliny), metabolismus udržujete v chodu.

V neposlední řadě nezapomínejte na dobrou náladu a smích, který má nejen příznivý vliv na zdraví člověka, ale údajně též zrychluje metabolismus :)

Užívejte letních dnů!


Připravila: Barbora Vlčková


www.chcemezitzdrave.cz


Facebook Báry Vlčkové

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Jak zrychlit metabolismus?

Reklama