Jak přežít emoce svého dítěte :-)

18.8.2014
V dnešním článku bych vás ráda seznámila s emocemi našich dětí, které nás mnohdy dovádí k šílenství.

1. Emoce jsou normální = Vaše dítě je normální :-)

Spousta rodičů na seminářích po mně chce, abych je naučila, aby se jejich dítě nevztekalo. Neznám žádný humánní způsob, jak toho dosáhnout J Ale na druhou stranu Vás všechny mohu ujistit, že je to naprosto normální, že Vaše dítě cítí vztek, zažívá záchvaty a je mnohdy úplně „mimo sebe“. Tzv. období vzdoru patří k věku, ale ani když přejde, nemůžeme čekat, že bychom se se vztekem nikdy nesetkali. I my sami se někdy v životě naštveme, no ne? Totéž platí i třeba o strachu. Dítě zažívá každý den spoustu nových situací, které ho mohou děsit, často i takové, které se nám dospělým jeví jako úplně bezpečné. Takže se nemůžeme divit, že se nám sem tam (z našeho pohledu možná i moc často) ti naši prcci na nás „nalepí“ a nechtějí se pustit. Maminka či tatínek jsou holt jistota…


2. Snižte se na úroveň dítěte

Nejjednodušší způsob, jak pochopit pro nás nesmyslné rozčilování dětí či jejich neopodstatněné strachy, je vidět to jejich očima. Pochopení mnohdy stačí! Zničený obrázek je pro dítě často „konec světa“, takže naše „Pojď, nakreslíme si druhý!“ je úplně k ničemu a ještě víc ho rozezlí. Když poprvé jdete do nové práce, taky Vám není zrovna „do skoku“, takže se není čemu divit, že má dítě obrovský strach, když se ocitne v nové situaci.

3. Dbejte na prevenci = podporujte sebevyjádření dítěte

Kdykoliv je to možné, nechte dítě svobodně dělat vlastní rozhodnutí. Když musíte jeho svobodu omezit, dělejte to s úctou a laskavostí, vysvětlete svůj postoj. Nesnažte se emoce ignorovat nebo znevažovat (Ale prosím tě, to přejde, co jančíš…), nevyvolávejte v dětech strach (Jestli se ještě budeš vztekat, tak ti takovou praštím… Nebuď takový posera atd.), ani emoci příliš nerozptylujte (Pojď, vezmi si lentilky, neplakej.).  Stačí je pochopit. 

4. BUĎTE DOBRÝM VZOREM

Ruku na srdce – jak jste na tom s emocemi Vy? Dokážete se ovládat? Poznáte, co cítíte, víte, jak emoci zpracovat? Řvát vztekle na dítě, ať se uklidní, určitě není „to pravé ořechové“. Už jsme si to říkali několikrát – dítě prostě kopíruje chování svých rodičů a v oblasti emoční inteligence to platí dvojnásob. Pracujte na své emoční inteligenci.


5. TRPĚLIVOST A LÁSKA

Každý z nás rodičů už asi pochopil, že trpělivost je klíčovým přístupem pro výchovu dětí. Obrňte se trpělivostí a milujte své dítě. Milujte ho takové, jaké je. Tím mu pomůžete nejvíce.

„Dítě, které pozná nepodmíněnou ​lásku, má největší dar, který mu může svět nabídnout.“

​​

Mgr. Hana Syslová Vlčková

www.Miniskolka-Monte.cz

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Jak přežít emoce svého dítěte :-)

Reklama