Jak naučit dítě na nočník? + video + test plenek

24.6.2014
„Vy jste tou dobou už dávno plenky neměli!“ „Naše Anička už chodí na nočníček dávno.“ „To jí musíš plenku sebrat, a je to!“

Tyto a podobné věty mě v „kritické“ době, kdy dcera byla ještě s plenkami, dokázaly pěkně naštvat. :-) Také si lámete hlavu tím, kdy a jak naučit dítě na nočník? Internet se hemží radami od odborníků i laiků, a není snadné se v tom vyznat. U některých dětí přijde odložení plenek tak nějak „samo“ a vcelku brzy, na druhou stranu není dnes problém najít s plenkou i děti čtyřleté.

Je možné si v těch všech radách, tipech a pokynech udělat trochu jasno?


Doporučováno je sledovat fyzickou i psychickou připravenost dítěte, jeho motivaci, zvolit správné načasování nebo se zamýšlet i nad tím, jestli si hrát nebo nehrát na nočníku. Jenže která varianta je ta „správná“?


Paní Montessori brala chození na nočník spíše v širším měřítku, dávala je do souvislosti se senzitivním obdobím, které se týká celkové hygieny a veškerých hygienických návyků dítěte. Klíčovými pojmy je zejména samostatnost, respekt k dítěti a jeho tělu, připravené prostředí a právě senzitivní období.


Řešení vidím v tom, připravit dítěti prostředí tak, aby se mu chození na nočník zjednodušilo, a nechat mu velký díl samostatnosti při péči o sebe sama. To začíná už třeba i pomocí při přebalování, když je dítě ještě malé.


Je dobré, nechávat dítěti již od malička zodpovědnost za jeho chování a za péči o tělo, i když je to ze začátku pouze o drobnostech.


A co nesmí chybět? Trpělivost! :-)


Samozřejmě je nutné brát v úvahu individuální rozdíly a pozorovat, kdy dítě prochází senzitivním období a kdy se u něj objeví zvýšený zájem o hygienu. Nedělejte z koupelny tabu a dovolte dítěti ji prozkoumat.

Přijďte si popovídat na seminář „Na nočník přirozeně“.

O učení na nočník mluví v pořadu Sama doma i moje kolegyně Michaela Tilton.

V čem je ještě problém? Kromě finančního hlediska (co si budeme povídat, plenky holt lezou do peněz) je tu i hledisko ekologické – počet plen cca 4000 na jedno dítě a také nemožnost ekologické likvidace (ekologickou problematiku řeší článek Odvrácená strana plenek

A také samozřejmě i to, že Vám dítě s plenkou nevezmou do školky.

A ještě pro zajímavost přidávám test plenek iDnes, který najdete ZDE.

Hodně sil a trpělivosti! A pamatujte – když nejde o život… :-)


Připravila: Hana Syslová Vlčková


 www.miniskolka-monte.cz


Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Jak naučit dítě na nočník? + video + test plenek

Reklama