Jak na to...???

10.4.2014
V dnešním příspěvku vám přinášíme malý návod, jak si otestovat své děti a ujistit se ve svých pochybnostech, jestli je nadaný, nebo jen zlobivý- zlobivá. Odkazujeme se zde na osobu s velkými zkušenostmi s prací s nadanými žáky – PhDr. Jolanu Laznibatovou, která na Slovensku má již léty prověřený a propracovaný systém práce s nadanými a mimořádně nadanými žáky.

Protože identifikace žáků ve škole je problematická a učitelé nemají přístup k psychologickým testům, vytvořili jsme pro naše žáky vstupní didaktické testy ve spolupráci s Pedagogickou a Přírodovědeckou fakultou UP v Olomouci. Tyto testy se zaměřují na vyhledávání talentů z oblasti matematiky a logiky.

Jak zdůrazňuje slovenská psycholožka PhDr. Jolana Laznibatová je potřeba k identifikaci nadání a nadaných dětí přistupovat mimořádně citlivě.  Jak jsme již zmiňovali dříve, projevy nadaných dětí jsou mnohdy netypické a zvláštní. J. Laznibatová upozorňuje, že je mylná představa o nadaném dítěti doma či ve škole jako o poslušném, bezproblémovém dítěti, ochotném, disciplinovaném, vždy připraveném podávat dobré výkony, přizpůsobivém, tichém, ale přitom veselém, přátelském a v kolektivu oblíbeném, který právně reaguje, učí se na samé jedničky a učitel je s ním spokojený.  Právě pro tento zúžený pohled na nadaného žáka se mnozí ztrácejí, neprojevují se a bojí se na venek ukázat. Máme zkušenost, že průvodní znaky nadání jsou opravdu problematické a pokud se včas neodhalí – neidentifikují, z těchto dětí se postupně stávají vysoce problémoví, uzavření jedinci, kteří jsou problémoví a mnohdy ve společnosti neuznaní.


Ke správné identifikaci nadaných žáků je potřeba přistupovat velmi komplexně  a spojit by se měli rodiče s učiteli a psychology. Dítě by se mělo hodně pozorovat, mělo by mít širokou nabídku jak psychologických, tak jiných testů, vše by si měli zainteresované osoby pečlivě zapisovat.


Dnes vám nabízíme test pro žáky 6. a 7. tříd. Zkuste si i vy odpovědět na otázky. Test je zaměřen zejména na logiku a dotýká se také matematiky. Na konci najdete i výsledky. Na řešení máte 45 minut a pokud dosáhnete alespoň 90 % úspěšnosti, můžeme hovořit o jistém nadání v této oblasti. Zda-li se jedná o mimořádné nadání však nelze určit, protože je zapotřebí brát v úvahu více faktorů. Pokud potřebujete pomoc s identifikací nadání u vašich dětí na základní škole, navštivte nás na Základní a mateřské škole Čtyřlístek, s.r.o. po předchozím domluvě termínu na: zsctyrlistek@zsctyrlistek nebo na tel. čísle: 603 50 28 63.


Autor článku: PhDr. Věra Olšáková


www.zsctyrlistek.cz 

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Jak na to...???

Reklama