Hrůza z alergie je pryč, jablka už mě neděsí, říká hokejový gólman Patrik Nechvátal

13.8.2015
Trápí vás alergie na pyly, prach, seno, srst , ovoce nebo ořechy? V tomto článku si řekneme, jak alergie vzniká, jak funguje a jak je možné proti alergii účinně bojovat.

Jak se zbavit alergie pomocí neurověd?!

Celý jsem otekl a pak už jsem jablko neměl 8 let, říká hokejový gólman HC Orli Znojmo Patrik Nechvátal. Drama s alergií jsme ukončily pomocí metody na kódování podmíněných reflexů.

Alergie, fobie nebo závislosti fungují na principu podmíněných reflexů. To znamená, že vůlí jejich negativní projevy nemůžeme ovlivnit. Jeden z prvních signálů pro nástup fobické reakce je například představa hada. Stačí si hada představit, jak ho mám omotaného kolem rukou, natož tak krku, a už se začínají objevovat první známky děsu a hrůzy, kde až to může zajít. Stejně tak stačí alergikovi, když se ponoří do představy pochutnávání si na červeném šťavnatém jablku. Po chvilce se začnou projevovat první nepříjemné alergické reakce jako je svědění v ústech, škrabání v krku, které může pokračovat až po bolesti břicha nebo křeče.

Mozek se bouří

V případě fobie reaguje amygdala pocitem ohrožení a aktivací pudu sebezáchovy, ale to už jsme zaplaveni adrenalinem, a s tím spojeným postojem boj nebo útěk, někdy i paralýza. U alergie jde prvotní signál do mozku a jeho vizuálních center a taktéž se aktivují olfaktorické neurony – chuťové buňky. Mozek totiž nerozlišuje mezi smyslovou skutečností – tak zvanou realitou a skutečností představovanou či vzpomínanou. Proces v imunitním systému zná alergik nejlépe. Setkání s jablkem vyhodnotí jako boj s alergenem – nepřítelem. Falešný poplach začíná produkcí histaminu uvolňovaného v mastocytech – žírných buňkách  a v granulích bazofilů – bílých krvinkách a to je sebeobrana imunitního systému, kterou známe jako pálení v očích, svědění v ústech a jiné alergické reakce. Alergie běží naplno.

Co s tím? Zrušme reflexy!

Jedním z nejrychlejších způsobů odstranění alergie natrvalo, je využít poznatky v neurovědách o podmíněných reflexech. To ovšem musíme opustit zastaralý způsob léčení alergie pomocí léků na potlačení produkce histaminu. Alergie se pomocí antihistaminik nezbavíme, antihistaminika pouze utlumí načas příznaky, za cenu poškození buněčných receptorů. Alergen bývá obvykle propojen s psychickým nebo metabolickým přetížením organismu. Tomuto spojení říkáme v psychologii kotva. Tuto vazbu je nutno zrušit a vytvořit novou!

Patrik Nechvátal: rozhovor s gólmanem HC Orli Znojmo, o tom jak se vypořádal s alergií.

ALERGEN SE STÁVÁ LÉKEM

Uvedu příklad: Alergie u dětí často začínají díky stresu při rozvodu rodičů. Nejsou výjimkou atopické ekzémy, astma nebo jiné poruchy imunitního systému. Drama rozvodu je kódováno jako příběh v obrazech, zvucích, vůních a někdy i chutích, doprovázené destruktivními emocemi strachu, zoufalství nebo smutku. Tato vzpomínka pak může být propojena například s jablkem, prachem, pylem, pocitem chladu nebo naopak letním sluncem, které zrovna svítilo na modrém nebi. Pomocí nových asociací na úrovni imaginace – představivosti a pomocí kinestetických (pocitových) kotev můžeme vytvořit nový vztah například k jablku, které nám už nebude škodit, ale chutnat. A to už je úlohou dobrého terapeuta, aby tuto změnu provedl. Maminky metodu můžou využít při pomoci svému dítěti. Naučit se jí může naprosto každý.

22.8. - 23.8.2015 bude v Uherském Hradišti vzdělávací seminář, kde se můžete dozvědět více o alergii a o tom jak se alergie zbavit.

Autor článku: Radim Grebeníček, více na www.zbavsealergie.cz

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Hrůza z alergie je pryč, jablka už mě neděsí, říká hokejový gólman Patrik Nechvátal

Reklama