Hračky aneb „Náš malý má už úplně všechno“

17.5.2014
Jako matka se samozřejmě často dostanu do hračkářství. Když se procházím těmi obchody, tak si říkám, jestli výrobci hraček vůbec přemýšlí nad tím, co děti baví a zajímá.

Viděli jste ty barevné mluvící příšery? Ptám se sama sebe – proč by chtěl někdo mluvit s příšerou? No a představte si (Vám znalým, co máte doma děti a pravidelně hračky navštěvujete, to nemusím asi říkat), že existuje i hra, kdy vyhrává ten, kdo bude mít plný kbelík umělých psích exkrementů! Takže musíme krmit pejska a on kaká a kaká, no a vy vyhráváte :-) A ročním dětem se kupují přístroje, které blikají, pípají, hrčí, hýbají se, a vůbec, stimulují všechny smysly, že ani chudák dítě neví, co má první dělat.


Útočí na nás robotická zvířátka, rádoby vtipné hračky, hračky, které údajně rozvíjí všechno a připravují na život, jako třeba dětský tablet, vzdělávací mluvící přístroje, chytré telefony… Hlavně co nejvíce barev a funkcí, ať jsou rodiče a prarodiče za ty peníze spokojení.

Přitom stačí tak málo – zaměřit se více na přirozenost, jednoduchost a realitu všedního života.

Ráda Vám zprostředkuji pár vlastností, o kterých se domnívám, že by hračky měly mít. Zejména ty, které jsou určeny pro menší děti.


TIP Č. 1: Zaměřte se na jednoduchost.

Důležitá je jednobarevnost, jednotnost materiálu, čím menší dítě máte, tím důsledněji toto dodržujte. Žádné neony a odstíny duhy nejsou potřeba, pokoj nemusí hrát všemi barvami.

​Z REÁLNÉHO ŽIVOTATIP Č. 2: Dbejte na řád a pořádek – MÉNĚ JE VÍCE!

Všichni chceme dětem dát to nejlepší, ale myslete na to, že dětem většinou stačí pár kvalitních hraček. Navíc neuspořádanost věcí vede k chaosu a k problémům s pozorností. Opravdu neuvažujete o tom, že vytřídíte nepotřebné hračky, které jsou k ničemu a děti si s nimi stejně nehrají, a vyhodíte ty obří, nepřehledné koše a krabice na hračky? :-)


​HUDEBNÍ KOUTEK


TIP Č. 3: Zamyslete se na smysluplností a oddělitelností jednotlivých funkcí.

Opravdu má pejsek mít pískací bříško, blikající ouško a má hrát několik písniček? Možná je lepší koupit rumba koule, aby si dítě trénovalo rytmus a uspokojilo svou touhu po „muzice“. A k čemu je mluvící zvířátko? Vy doma nemluvíte? :-)

KNIŽNÍ KOUTEK

TIP Č. 4: Chce to hlavně předměty z reálného života!

Všimli jste si, jak malé děti rády pomáhají v kuchyni? Jak je baví hrát si i s těmi nejobyčejnějšími věcmi? Když kupujete zvířátka, zkuste se zamyslet nad tím, jestli jsou opravdu podobná těm skutečným. Knížky vybírejte spíše ty s fotografiemi než kreslené a příliš „stylizované“. Nechte dítě pečovat o sebe a o své okolí, tím se zabaví nejvíce.

Krásná činnost dětí do 3 let

Příště si řekneme, co konkrétně dát dětem na hraní.

​​

Připravila: Hana Syslová Vlčková


 www.miniskolka-monte.cz

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Hračky aneb „Náš malý má už úplně všechno“

Reklama