Dorota Psotková: Psí parkur

22.5.2014
Dnes vás seznámím s čím dál více populárním sportem mezi mladými lidmi jménem agility. Také vám představím šestnáctiletou studentku Dorotu Psotkovou z Uherského Hradiště, která v této disciplíně získala již spoustu úspěchů.

Co to vlastně pojem agility znamená?

Je to závodní běh psa a jeho psovoda, kdy pes překonává různá překážky na dráze, kterou musí spolu se psovodem zaběhnout co nejrychleji a s co nejméně chybami. Dá se to přirovnat ke koňskému parkuru jen se psi.


 Když mi máma koupila prvního psa, tak mi chtěla najít nějakou aktivitu, při které bych se mu věnovala a zároveň by mě bavila.

Kolik máš pejsků?

Mám dva pejsky. Jeden je čivava a jmenuje se Espi, ale s ním už závodně neběhám, protože ho to nebavilo. A druhý je sheltie a jmenuje se Falko, s ním běhám do teď.

Jak dlouho už s Falkem běháš?

Mám ho už šest let a to úplně odmalička a běháme spolu asi 5 let.

Kdo tě ke tréninku psů přivedl?

Má to na svědomí má máma. Když mi koupila prvního psa (Espiho), tak mi chtěla najít nějakou aktivitu, při které bych se mu věnovala a která by mě bavila. A to se jí podařilo natolik, že jsem si agility doslova a do písmene zamilovala.

Jak dlouho už trénuješ?

Trénuji asi 7 let, ale není to jen o trénincích, je to o veškerém času, kdy jsem s ním doma nebo venku a učím ho.

Kde míváš tréninky? 

V kinologickém klubu Zlechov a to každé pondělí, protože víkendy většinou věnuji závodům.

Kolik času ti výchova pejsků zabírá?

Věnuji jim co nejvíce svého volného času, ale v jejich výchově mi pomáhají i rodiče, kteří mi s mým koníčkem pomáhají i finančně. Chtěla bych jim touto cestou moc poděkovat.

Čím je Falkova rasa charakteristická?

Sheltie jsou bojácné, hravé, chytré plemeno. Na svého páníčka jsou velmi fixované, tudíž je třeba mu věnovat co nejvíce pozornosti jaj to jen jde.

Co agility obnáší pro tebe a co pro pejska?

U pejska je hlavně důležité, aby ho to bavilo a naučil se pořádně svého páníčka poslouchat. Za to já, jako psovod, si musím dokázat přesně zapamatovat, jak po sobě překážky jdou a taky je tato aktivita náročná na fyzickou kondici , abych Falkovi stačila.

Máš i jiné koníčky krom agilit?

Odmalička se věnuji skautu a věnuji se umění, proto i studuji na umělecké škole.


Stíháš se pořádně věnovat škole?

Agility ani psi mě ve studiu nijak neomezují, vždy si na ně najdu dostatek času. Budu se snažit skloubit školu s mým koníčkem i do budoucna, protože volného času bude méně a méně.


Plánuješ se závoděním se psi třeba i živit?

Napadlo mě to, ale beru to jako až další možnost. V budoucnu bych se totiž chtěla věnovat architektuře a designu zahrad.


 Za největší úspěch určitě druhé místo na mistrovství Evropy juniorů za jednotlivce v Holandsku, kde jsme získali zlatou medaili za družstva.


Kolik máš za sebou úspěchů?

Ráda bych vám to sdělila ,ale to už asi bohužel nikdy nespočítám. V současnosti jsem se nominovala na Mistrovství Evropy do Itálie, tak doufám v dobrý výsledek.

Kolik let ti bylo, když jsi se zúčastnila svých prvních závodů?

Na prvních závodech jsem byla v roce 2008 a to jsem se vším teprve rozkoukávala. Byla mi tehdy kolem deseti let, ale už jsem věděla, že je to přesně ta aktivita, které se chci i nadále věnovat.

Který ze svých úspěchů považuješ za ten největší?

Určitě bych zmínila druhé místo na mistrovství Evropy juniorů za jednotlivce v Holandsku, kde jsme získali i zlatou medaili za družstva.

Jsou agility nákladný koníček?

Rozhodně ano. Jedná se o náklady pro pejska, startovné, ubytování, benzín, speciální oblečení… v závěru se to opravdu prodraží.

Jediné co k tomu ale můžu říct je, že to stojí za to!

Chtěla by jsi i dalšího pejska?

Určitě bych o to stála, abych ho mohla také vytrénovat.


http://www.agizlechov.cz/

facebook agility


Připravila: Karolina Vintrová

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Dorota Psotková: Psí parkur

Reklama