D.I.Y. – aneb vyrob si sám, Highwaisted shorts

30.6.2014
V tomto článku se pokusím vás inspirovat, nebo alespoň navnadit na to jak si můžete něco sami vytvořit, nebo přetvořit. Konkrétně půjde o kraťasy s vysokým pasem (Highwaisted shorts) , které jsou již druhým rokem módním hitem, který by v letním šatníku neměl chybět. Proč však platit tak nehorázné ceny v obchodech, když stačí vytáhnout staré kalhoty ze skříně a přetvořit je sobě na míru. Přesně tak jak se vám to bude líbit. Ale jak na to? Právě to se vám v následujícím tutoriálu (návodu) pokusím přiblížit na přímo třech párech kalhot/kraťasů, a jednotlivé z nich přetvořím do určitého stylu, aby si každý našel své. Jedny podle Ombre stylu, druhé Hippie a třetí Punk-Rockové.Do it yourself  (D.I.Y.) jako takové, mi je neskutečným koníčkem a zábavou. Tedy doufám, že se vám má tvorba zalíbí. Sama jsem těchto kraťásků již vytvořila nespočet a pro větší inspiraci přiložím i  fotky těch ostatních.Tak pojďme na to!.

Postup:

Připravíme si ať už třičtvrťáky kalhoty nebo šortky dle vlastního výběru a velikosti. Zvolila jsem tyto tři páry, které předělám k nepoznání


V Prvním kroku budeme zkracovat na vám vyhovující délku. Budeme k tomu potřebovat něco co bude na určité barvě kalhot vidět. Používám jakýkoli fix, nebo akvarelovou pastelku, jednoduše cokoli co bude na látce hezky vidět. Nejlepší však bude použít křídu určenou na látku ale dá se lehce improvizovat.


 V druhém kroku budeme potřebovat ostré nůžky.
Když chceme zkrátit jakýkoli kus oblečení, je třeba si jej obléct a naznačit kde stříhat , když jej máme oblečený. Takže si kalhoty nejprve oblékneme a určíme délku o kterou máme zájem. Pak už jen svlékneme a stříháme. Rozhodně dávejte pozor na kapsy, které je nejlepší před stříháním převrátit, protože, když vytváříme minišortky mohlo by se stát, že by jsme kapsu prostříhli nebo ustřihli úplně a to by nebylo dobré.
Doporučuju kraťásky vždy nechat delší, přece jen se zkrátit dají vždycky.

Nyní jako krok třetí si již ustřižené kraťásky oblékne a zkontrolujeme délku. Pokud jsou moc dlouhé zkrátíme a pokud jsou příliž krátké tak se nedá nic dělat a jedině se do příště poučit.
Jedny z nich jsem ustřihla o něco delší, abych je mohla zahnout a to zrovna ty na styl hippie, který nebudu přehánět a nechám je jednoduché.‘

Ustřižené nohavice schovejte a v dalším článku vám ukážu to, jak kreativně využít i je.

To co jsem vám doposud popsala je základní úprava, kterou jsem provedla na všech třech párech a teď u každých zvlášť ukážu jak jsou zpracované podle určitého stylu.

První se dáme do Punk-Rockových černých kraťásků:

Potřebujeme:
-Lihový bílý fix (nebo cokoli viditelného na černélátce)
-Ostré nůžky
-Plátek žiletky (nebo skalpel)

Jako první na černou látku zvolíme vhodné písadlo (já použila bílou lihovku) a naznačíme kde budeme chtít udělat díry pro navození punkového stylu.
Poté přehneme v půlce nohavice a stříháme podél načrtnuté čáry, to samé opakujeme i na druhé nohavici.
Po dokončení stříhání vezmeme žiletku, či skalpel a v okolí velkých průstřihů, které jsme již provedli narušíme jemně látku. Tím docílíme intenzivnějšího potrhaného výsledku.

Jako druhé vytvoříme Ombre kraťasy:

Potřebujeme:
-Savo Perex
-střičku (od jakéhokoli přípravku, lze je i koupit)

Tyto kraťásky budeme upravovat savováním, jak už je asi zřejmé. Proto vás také nabádám k zvýšené opatrnosti, protože savo je opravdu zrádná věc. Takže rozhodně není moc chytré savovat v koupelně plné barevných ručníků a koberečků, nebo mít na sobě černé oblečení.
Doporučuji savovat na terase, či zahradě v bílém oblečení a hned po tom si důkladně umýt ruce. Nejlépe podložit kraťásky igelitem a natáhnout si gumové rukavice.


Když už se tedy dáme do díla a nachystáme si vhodné místo, tak odlijeme trochu sava do střičky kterou postupně začneme nanášet savo na konce kraťásků.
Necháme přibližně 30-45 minut působit savo. Poté opatrně přemístíme kraťásky do sprchy, vany, či umyvadla, kde savo důkladně vymyjeme.

S Hippie kraťáskama jsem nic velkého neprováděla, a nechala je jednoduché. Pouze jsem zahnula konce, které jsem při zkracování nechala o dost delší. 

Zezadu jsem je navíc obohatila o průstřihy na kapsách, které bohužel uvidíte až na závěrečných fotkách. Jsou však udělané stejným způsobem jako průstřihy na černých kraťáscích.


Posledním krokem je všechny páry vzít a vyprat na co nejvyšší teplotu. Po vytažení z pračky jsou konečně ve výsledném roztřepeném vzhledu. Nechat uschnout, vyžehlit a máme hotovo!
(Pro větší oživení lze na kraťásky přidat cvoky, nebo našít korálky )

Výsledný vzhled je nějaký takový: 


Doufám, že se vám to líbilo a inspirovalo.
V galerii dále najdete další detailní fotky kraťasů a moji další tvorbu.


Připravila: Karolína Vintrová 

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - D.I.Y. – aneb vyrob si sám, Highwaisted shorts

Reklama