Co je to vlastně „to Montessori“ aneb Cesta k sebevědomí

26.4.2014
„Sebevědomí je základ... Vědomí toho, že můj život má stejnou hodnotu jako život někoho většího, staršího, zkušenějšího, úspěšnějšího, bohatšího ...“ David Kirš

Jako matka se často zamýšlím nad tím, co je pro mé dítě nejdůležitější, co bych mu ráda dala do života nebo které části jeho osobnosti bych měla rozvíjet. Určitě Vás toho napadne spousta, ale vlastnosti, které bych já chtěla u budoucí generace vidět, mohu shrnout pod pojem „sebevědomí“. Chci cítit respekt.  Chci podporovat samostatnost i spolupráci, nechat pocítit svobodu, ale i hranice. Chci vidět individualitu, kreativitu. Silnou, sebevědomou osobnost. A chci na to jít „přirozeně“ :)


Jak s tím souvisí Montessori? Poprvé jsme pojem „Montessori“ slyšela již před několika lety, ale přiznám se, že mě nejdřív napadlo – jak už je to u té naší české kritičnosti běžné – co to zase je za podivnou novotu? :) Jenže ona to není novota. A už vůbec ne podivná.


Montessori pedagogika vznikla na přelomu 19. a 20. století z učení pozoruhodné a mimořádně vzdělané lékařky Marie Montessori (1870 – 1952), která svými názory předběhla dobu. Její poznatky jsou už dnes vědecky ověřeny a Montessori pedagogika je živým systémem, o který je stále velký zájem.


Od doby jejího vzniku se Montessori vzděláním může pochlubit řada významných a úspěšných osobností, mezi které patří například Jeff Bezos (zakladatel Amazon.com), Jacqueline Kennedy Onassis (bývalá první dáma USA), Larry Page a Sergey Brin (zakladatelé Google.com), Gabriel Garcia Marquez (nositel Nobelovy ceny za literaturu), Jimmy Wales (zakladatel internetové encyklopedie Wikipedia), princové William a Harry nebo herec George Clooney.

Proč jsem si já oblíbila Montessori pedagogiku? Právě proto, že jejím klíčovým heslem je „respekt“ a svými hlavními principy přivádí dítě k sebevědomí, k respektu k životu, k sobě i k ostatním, k okolí, k životnímu prostředí. Sebevědomý člověk nemůže fungovat bez respektu a bez respektu se nevytvoří sebevědomí.

Ráda bych Vám v této rubrice postupně představila jednotlivé principy Montessori pedagogiky, povídala si o výchovných záležitostech nebo o „žhavých“ tématech rodičovství.  Chtěla bych Vám zprostředkovat svoje nadšení z výchovy s respektem a podle Montessori a ukázat, jak spolu jednotlivé poznatky souvisí. A jak dokážou zformovat zdravou, silnou a sebevědomou osobnost. To je podle mě to nejdůležitější, co nám umožní žít naplno a vědomě.

Jak řekl Oscar Wilde: „Když věříš ve své schopnosti, naučil ses žít.“

Maria Montessori, zdroj:wikipedia.org


Připravila: Hana Syslová Vlčková

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Co je to vlastně „to Montessori“ aneb Cesta k sebevědomí

Reklama