Chválit či nechválit?

13.6.2014
Dneska to vezmeme vážně. O odměnách a o pochvalách. O těch, které jsou „něco za něco“. Většina rodičů se zamýšlí nad tím, jak pozitivně motivovat svoje děti.

Někdo má pocit, že bez odměn a pochval to ani vlastně při výchově nejde. Někdo žádný jiný styl motivace ani nepoužívá a tvrdí, že čím více, tím lépe. Jiní naopak pochvalami šetří a hezkého slova se od nich děti nedočkají.
„Když se budeš chovat slušně, můžeš si nějakou sladkost koupit.“

„Ty jsi taková šikulka, že jsi to všechno spapala!“

„Kdo bude nejrychlejší, dostane jedničku!“

„A jestli bude vyznamenání, tak to kolo koupíme.“

„Ty jsi hodný chlapeček, mám z tebe radost!“


Při těchto slovech mě až mrazí :-)


Byli jsme tak vychováni, já vím, ale v dnešní době je potřeba zvolit jiné nástroje. V moderní době je sebevědomí a zdravá sebeúcta obrovským benefitem, a proto je dobré je u dětí začít pěstovat již odmalička. Třeba tím, že pochvaly a odměny vynecháme. Tak, jak se to děje i v zařízeních Montessori.

Jak to máme v Montessori?

Opravdu nedáváme razítka do deníčků, nemáme ani bonbonky pro nejrychlejší, nevedeme si nástěnku nejšikovnějších, neodměňujeme nejhodnější ani nejlepší.


Všímáme si jednotlivých pokroků a oceňujeme se.

„Včera jsi poskládal čtyři a dnes jich máš už šest!“

Díváme se detailně na jejich činnost a snažíme se být co nejpřesnější a co nejvíce konkrétní.

„Namaloval jsi velkou sovu, ta je úplně stejně vybarvená jako ta, co jsme viděli v ZOO.“

Dáváme dětem zpětnou vazbu.

„Přiřadil jsi všechny modely k obrázkům.“

Necháme je, aby se ocenily samy.

„Jak se ti to líbí? Jsi spokojená?“A dětem nic nechybí. Pěstujeme v nich sebevědomí, sebeúctu a pozitivní sebepojetí. Dokáží se ocenit samy, mají radost a nejsou na odměnách závislé. Respektujeme je a nemáme pocit, že bychom jimi manipulovali.
A co je moc prima? Oslavujeme s nimi jen tak. Protože je máme rádi. Jako třeba tuto středu v Miniškolce, kdy děti měly možnost přijít odpoledne i s rodiči.

Co dělá motivace, zejména pak odměny a pochvaly, o tom krásně promluvil Dan Pink Kdo má zájem se dozvědět něco o tom, jaké jsou nejnovější vědecké poznatky o motivaci, určitě doporučuji shlédnout, budete se divit! :-)


Připravila: Hana Syslová Vlčková


 www.miniskolka-monte.czLíbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Chválit či nechválit?

Reklama