Bistro a Cafe 21: Receptury našich babiček a práce pro ty, kteří ji těžko hledají

7.11.2014
Každý den čerstvé domácí dobroty, skvělá káva a zdravé limonády. Dětský koutek, nádvoří, kde si děti můžou bezpečně hrát, možnost koupit drobný dárek pro své blízké, a personál, který si své práce skutečně váží. To vše najdete v samém srdci Uherského Hradiště, v Bistru a Cafe 21 v nově opravené Jezuitské kojeli na Masarykově náměstí. O vzniku netradiční kavárny s prodejním koutkem jsme si povídali s jejím provozovatelem Vojtěchem Tomi.

Kdy kavárna vznikla a s jakým záměrem?

Na začátku roku 2014 vznikla nová sociální služba Sociálně terapeutická dílna, a to  v Uherském Hradišti na Masarykově náměstí v prostorách Jezuitské koleje. Současně se zde zřizuje kavárna Bistro a Cafe 21. K tomuto netradičnímu propojení kavárny se sociální službou došlo i díky probíhajícím změnám ve způsobu poskytování pobytových sociálních služeb. Proces těchto změn se nazývá ,,transformace“. Cílem transformace je, aby lidé se zdravotním postižením postupně opustili velká ústavní zařízení a následně měli možnost využívat sociální služby poskytované v malých domácnostech v běžném prostředí.

Jak konkrétně probíhá spolupráce se Sociálními službami Uherské Hradiště?

Spolupráce a netradiční pojetí kavárny probíhá na základě poskytované praxe uživatelům Domova pro osoby se zdravotním postižením Velehrad Salašská. Hlavní myšlenkou tohoto projektu je podpora uživatelů při integraci do společnosti a jejich seberealizace skrze pracovní uplatnění, které v tomto případě zajišťuje podnikatelský subjekt Bistro a Cafe 21.


Celý tento projekt je výjimečný a vyznačuje se klidným prostředím Bistra a Cafe 21 s velkým nádvořím, které ocení především maminky s jejich ratolestmi. 


Jak se zaměstnávání zdravotně znevýhodněných pracovníků osvědčilo?

Za tři měsíce provozu se v kavárně na praxi prostřídalo několik uživatelů, přičemž čtyři prokázali svoji zdatnost a odpovědnost za práci v tomto oboru.

Čím dalším se vaše kavárna liší od ostatních ve městě?

Celý tento projekt je výjimečný a vyznačuje se klidným prostředím Bistra a Cafe 21 s velkým nádvořím, které ocení především maminky s jejich ratolestmi. Dále pak nabídkou klasických domácích sladkých a slaných koláčů, buchet, sušenek, perníčků a podobně. Naším záměrem bylo odklonit se od běžných komerčních produktů a přiklonit se co nejblíže k tradičním recepturám našich babiček. Součástí kavárny je také obchůdek s výrobky uživatelů z jiných domovů pro osoby se zdravotním postižením.
Nabízíte nějaké speciality, něco, co jinde nenajdeme?

V top nabídce jsou domácí limonád s příchutí okurka, rooibos, zázvor, bezinka, a káva Nespresso,jejíž chuť vynikne s domácími specialitami.

Je možné pronajmout si v kavárně prostor pro soukromou oslavu? Za jakých podmínek?

Ano, vzhledem k tomu, že otevírací doba je od 11 do 20 hodin, vzniká tady prostor pro privátní akce typu oslava, školení, degustace, meeting, firemní večírek a podobně. Podmínky jsou nastaveny vždy individuálně a na požádání je možné zajistit potřebnou techniku.

Jaké jsou vaše představy do budoucna? Plánujete rozšíření služeb?

Naše současná představa, která se bude realizovat v blízké budoucnosti, je zřízení chráněných pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením, které se osvědčily na již výše zmiňované praxi. Přáli bychom si, aby tímto pojetím byla pro každého zákazníka návštěva Bistra a Café 21 něčím výjimečným. Přivést je na myšlenku, že i člověk s mentálním postižením je člověk jako každý jiný, a tímto způsobem dát najevo svůj pozitivní postoj. Dále také zvažujeme možnost hlídaní dětí na dobu určitou maximálně 90 minut dle určitého rozpisu, abychom tímto způsobem vyšli vstříc maminkám, které si potřebují během dne vyřídit své osobní záležitosti.

Facebook

Připravila: Petra Kučerová

Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - Bistro a Cafe 21: Receptury našich babiček a práce pro ty, kteří ji těžko hledají

Reklama