21. ročník Mezinárodního dětského folklorního festivalu ”Kunovské léto”

16.6.2014
Ve dnech 17. – 22. 6. 2014 proběhne již dvacátý první ročník festivalu “Kunovské léto”. Letos nabídnou festivalové dny dvacet pět pořadů v pěti programových sekcích, které se uskuteční v přírodním areálu v Kunovicích, v Uherském Hradišti, Starém Městě, Otrokovicích a Luhačovicích.


Festival přivítá atraktivní soubory ze zahraničí

z Ruska – TASIMA, Rumunska – BRIULETUL, Maďarska – NÁDIKÓ, Slovinska – KUD OTON ŽUPANČIČ ARTIČE, Slovenska – FIALKA;

z České republiky soubory z Českého Těšína – SLEZÁNEK, Frenštát pod Radhoštěm – MALÝ SEDMIKVÍTEK; a z našeho regionu: Staré Město – DOLINEČKA II, DOLINEČKA IV, Uherské Hradiště – OMLADINKA, Kunovice – VĚNEČEK, MALÝ HANDRLÁČEK, KUNOVJÁNEK, HANDRLÁČEK, DĚCKA Z KUNOVIC.


​​

Jedním ze symbolických zahájení festivalu jsou již tradičně dopolední čtvrteční a páteční Roztančená náměstí s tanečními školami na náměstí v Uherském Hradišti a Otrokovicích, která jsou primárně určena pro děti mateřských a základních škol a dětem handicapovaným, a jejichž cílem je zprostředkovat zážitek formou prezentací souborů z tuzemska a zahraničí, zapojením do pohybových i hudebních aktivit kultur.

Příjezdy jednotlivých souborů s prohlídkou měst Kunovice a Uherské Hradiště vyvrcholí oficiálním přijetím na radnicích těchto měst.

Páteční odpoledne bude věnováno „dětskému světu“ – odpoledne na téma „Děti a folklor nemusí být vždycky nuda zaměřené na volnočasové aktivity, sportovní a pohybové disciplíny; paralelně se uskuteční také Profilové vystoupení zahraničních hostů na lázeňské kolonádě v Luhačovicích.      

Sobotní dopoledne je věnováno Svatojánskému jarmarku tradičních řemesel, který bude patřit lidovým výrobcům a festivalovým hostům na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti, kteří se návštěvníkům představí v programu Pozvánka na festival. Každoročně očekávaným pořadem je na Masarykově náměstí Národní přehlídka dětského verbuňku, které se i letos zúčastní 40 mladých verbířů z celého Slovácka. Součástí sobotního dopoledne bude také účast zástupců festivalových hostů v běžeckém závodě Běh o pohár města Kunovice a EPS. Sobotní den vyvrcholí komponovaným pořadem se soutěží choreografií Naše děti v přírodním areálu v Kunovicích a večerním galaprogramem s názvem „OČARENÍ POHĽADOM“ v podání originálního profesionálního uměleckého tělesa PUĽS, Poddukelského umeleckého ľudového súboru z Prešova. Festivalový sobotní program bude jako tradičně zakončen zábavou, tancem a muzicírováním s cimbálovou muzikou, ne-folklorními tanečními skupinami, country kapelou Lofoši i slavnostním ohňostrojem.

Nedělní program rámuje mše svatá za festivalové děti v chrámu Páně v Kunovicích s koncertem duchovní písně, slavnostní průvod městem Kunovice s krátkým vystoupením před radnicí a závěrečný galaprogram Doma je doma v přírodním areálu v Kunovicích. V 17.00 hodin bude festival slavnostně ukončen společným setkáním všech festivalových hostů při Loučení, v rámci kterého budou vyhlášeny výsledky všech soutěží a předána ocenění.

Festival opět navštíví vzácní hosté a garanti: festivalu Milan Chovanec - ministr vnitra ČR, Marián Jurečka - ministr zemědělství, Stanislav Mišák - hejtman Zlínského kraje, Romana Strejček - předseda představenstva OSA, starostové uherskohradišťského souměstí, patroni festivalu, poslanci Senátu Parlamentu ČR, senátoři Senátu Parlamentu ČR,  zástupci podporovatele festivalu - Ministerstva kultury ČR a další významné osobnosti, zástupci kulturních institucí, NÚLK ve Strážnici, odborníci – etnografové, muzikanti, zpěváci, znalci verbuňku, zasedající v porotách  soutěží. 

Za uplynulých 20 let se na festivalu vystřídalo na 400 dětských folklorních souborů s muzikami a dalších 200 kolektivů, podílejících se na doprovodných programech. Každo ročně se na Uherskohradišťsko sjíždí kolem sedmi stovek účinkujících dětí. Vedle místních dětí z Kunovic, Uherského Hradiště a Starého Města přijíždějí z různých regionů Slovácka, z Moravy, Slezska a Čech. Za zmíněné období se zde představily kolektivy z různých oblastí Slovenska, Polska, Litvy, Lotyšska, Ruska, Arménie, Maďarska, Rakouska, Chorvatska, Bulharska, Makedonie, Řecka, Itálie, Mexika,  Taiwanu, Arménie  a Srbska.


Dětský festival se zařadil mezi nejvýznamnější dětské festivaly u nás a dle hodnocení pozorovatelů  těchto iniciativ zvenčí je označen jako nejpůsobivější a nejotevřenější festival v naší republice. V  roce 2005 byl právě v Kunovicích předán zástupci České národní sekce CIOFF festivalu statut řádný člen CIOFF.

V programové skladbě nalezneme výchovné koncerty pro školy s možností využití tanečních dílen, komponované pořady v obcích a městech, vernisáže a výstavy, soutěže mladých verbířů a zpěváčků, z nichž nejlepší dostávají léta příležitost představit se na nejvýznamnějším folklorním festivalu u nás – na MFF Strážnice. Z těchto aktivit už také vznikly profesionální nahrávky na MC, CD, DVD a HVS, byl vydán zpěvníček a nový DVD dokument o Kunovicích, jeho tradicích a festivalu, vytvořený spol. VEMORI ve spolupráci s  o.s. Kunovjan a městem Kunovice, který měli možnost návštěvníci festivalu zhlédnout.


Pořadatelem festivalu je Občanské sdružení Kunovjan a město Kunovice.

Spolupořadatelem: město Uherské Hradiště, město Staré Město a Folklorní sdružení České republiky.

Akci podporují: MK ČR, Zlínský kraj, Nadace SYNOT, OSA, Evropský strukturální fondy, sponzoři.

Mediálními partnery jsou Český rozhlas Brno, Rádio Proglas, Rádio ČAS, Deník - Slovácké noviny, Dobrý den s kurýrem, Literární noviny, FOLKLOR, Haló noviny, Mediatel - Zlaté stránky, TV NOE,  TV MIC Uh. Hradiště, Dětská tisková agentura.


Líbí se Vám náš článek? Dejte o něm vědět vašim přátelům.

Komentáře k článku - 21. ročník Mezinárodního dětského folklorního festivalu ”Kunovské léto”

Reklama